Každý pátek v ní najdete tip na zajímavou kulturní akci na Břeclavsku, která se v započínajícím víkendu uskuteční. Tentokrát čtenáře pozvánka naláká na koncert uznávané české hudebnice Ivy Bittové, která dnes svou tvorbu představí od osmi večer v břeclavské synagoze. Sympatická zpěvačka, houslistka a herečka na konci měsíce oslaví své dvaapadesáté narozeniny.

Již od dob studií zpěvu a hry na housle na brněnské konzervatoři se Bittová zaměřuje na world music, kterou osobitě ozvláštňuje prvky alternativní, klasické a jazzové hudby. V jejím hudebním projevu tak lze poměrně jednoduše vystopovat především oblast slovenského a slováckého folkloru a romské muziky, což spolu s neskonalou fantazií a celoživotní chutí hudebně se posouvat vpřed činí z Bittové na domácí scéně nepřehlédnutelný fenomén.

Fascinaci lidovou a romskou hudbou jednoduše objasňují rodinné kořeny. Otec Koloman Bitto, známý romský multiinstrumentalista z jižního Slovenska, přesídlil po svatbě za ženou na Slovácko. Obě dcery tak vyrůstaly v prostředí, kde se hrálo a zpívalo i po nocích. Kromě Ivy měli Bittovi ještě dvě dcery, z nichž vyniká především ta starší, Ida. Ida Kelarová se jako klavíristka a sbormistryně soustředí zejména na popularizaci romské hudby ve všech jejích formách. Úspěchů dosahuje podobně jako Iva po celém světě.

Kariéra Bittové se pojí například s brněnskou skupinou Dunaj, bubeníkem Pavlem Fajtem, skladatelem Emilem Viklickým či zpěvákem Richardem Müllerem, s nímž prý i několik let žila. Domácí jazzové hvězdy se s ní zase sešly při projektu s názvem Čikori. S kytaristou Vladimírem Václavkem, basistou Jaromírem Honzákem, bubeníkem Milošem Dvořáčkem a trumpetistou Františkem Kučerou natočili vysoce hodnocenou stejnojmennou desku.

Iva Bittová se však neproslavila pouze v hudební, ale i v divadelní a filmové branži. Od roku 1978 byla členkou brněnského Divadla na provázku, kde na sebe upozornila jako Eržika v legendárním kusu Balada pro banditu. Hudebnice se také mihla v řadě epizodních filmových rolí. Před třemi lety příjemně překvapila hlavní úlohou v českém filmu Tajnosti mladé režisérky Alice Nellis. Ztvárnila v něm ženu středního věku, jež prochází osobnostní krizí způsobenou moderními trendy konzumního života. Před třemi lety dokonce účinkovala v newyorské Carnegie Hall v Mozartově opeře Don Giovanni. Rozsah uměleckých aktivit Bittové tak nepřestává udivovat.

V Břeclavi se Iva Bittová představí se svým sólovým projektem, kde s pomocí pěveckého talentu a houslí představí průřez svou tvorbou. Její hudba vyvolává v člověku na povrch emoce radostné i bolestné, ve spojení s prostředím židovské synagogy tak půjde o silný prožitek nejen hudební, ale i duchovní. Mimořádný koncert, který se na začátek léta podařilo Luďku Kabelkovi zařídit, by si tak kulturní fajnšmekři rozhodně neměli nechat uniknout.

PETR VLASÁK (Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy)