Podobně jako v předchozích letech láká i letos břeclavský klub Piksla na koncert originálního písničkáře Xaviera Baumaxy. Jeho předvelikonoční koncert v Břeclavi se už stal jakousi nepsanou tradicí. Tentokrát na něm představí i své nové album Dawntempo.

Letos čtyřicetiletý Xavier Baumaxa, vlastním jménem Lubomír Tichý, pochází z Litvínova. Povětšinu své hudební kariéry vystupuje sám s akustickou kytarou a zpívá. Spolupracuje ale i se zvučnými jmény jako jsou Dan Bárta, Matěj Ruppert nebo Lenka Dusilová. S tou před třemi lety vymyslel umělecký projekt Silent love, kdy jejich společné vystoupení doprovázela pantomima.

Baumaxa jako bohém současnosti zakládá své texty především na nevybíravých slovních hříčkách. Utahuje si z Evy Pilarové, církve, Romů, neonacistů i vlastenců. Baumaxa však neprovokuje a neuráží prvoplánově. Diváky vede přes texty k bilancováním nad jejich hodnotami. Stejně tak si bere na mušku i sebe samého.

Kromě štiplavých textů plných sarkasmu se Baumaxa zaryje do paměti i bravurní hrou na kytaru. A instrumentálně a aranžérsky drží své autorské skladby stále vysoko nad tuzemským průměrem. Mísí přitom dohromady řadu hudebních vlivů, čímž se jeho projev neustále mění. S oblibou používá i beatbox jako žesťový a rytmický doprovod.

Baumaxa koncertuje už deset let. Jeho hudební proměny a nálady trefně ilustruje obsáhlá diskografie. Od punkových začátků až po koncerty se symfonickým orchestrem a hosty. Nyní přichází s novým dvojalbem Dawntempo.

Kromě známých hitů, v nichž si před nikým nebere servítky, tak v Břeclavi zazní i Baumaxova novinka. Tu slavnostně pokřtí příští úterý v Praze. Zajímavé na ní je už to, že jde o jedno z prvních českých alb, na které se přes internet složili fanoušci. Odměnou jim za to bude podepsané cédéčko či soukromý koncert s Baumaxou. Záleží jen na výši příspěvku na nahrávku.

Nedělní koncert začne v devět hodin večer. Vstupné bude 130 korun, studenti ale zaplatí rovnou stovku.