První koncert před pěti lety popisují jako nesmělý, který obecenstvo příliš nenadchl. Přesto to členové břeclavské kapely Nechce se nám nevzdali a dnes o sobě dávají vědět i na větších akcích. Naposledy měli vystoupit v Břeclavi na hudebním festivalu Coolfest 2012. Organizátoři však akci zrušili.„Je to pro nás velkým zklamáním. Nejenže jsme se mohli předvést před větším publikem vedle známých kapel, ale mohl si nás popřípadě vyhlédnout i nějaký manažer," podotkl devatenáctiletý kytarista Tomáš Podveský. Právě on zatím zastává funkci dočasného manažera kapely.

Pomohla Yamaha

Historie skupiny Nechce se nám se začala psát jednoho říjnového odpoledne v roce 2006. Tehdy se sešlo sedm studentů břeclavského gymnázia, kteří se chopili nástrojů a začali společně hrávat. Zbýval jen vymyslet název. „Nechce se nám," řekl jeden z nich a už jim to zůstalo.

„Začátky byly velmi složité. Neměli jsme žádnou aparaturu. Ale pomohla nám umělecká škola Yamaha v Břeclavi, kterou jsme všichni navštěvovali," vzpomíná Podveský.

V prostorách umělecké školy zkoušeli pod vedení učitele hudby. První společně nacvičený song se jmenoval Proč mě nikdo nemá rád, který v repertoáru zůstal dodnes. Stejně jako písničky dalších popových a rockových skupin. Od Helenky Vondráčkové, přes Beatles až k Nirvaně.

„Dnes už kromě převzatých písní, hrajeme i vlastní tvorbu s českými texty," popisuje mladý kytarista.

Jako první si na vlastní písničku troufla po dvou letech existence kapely zpěvačka Michaela Žůrková. Z jejího pera vzešla skladba Stoupání. A další následovaly.

V současné době tvoří repertoár skupiny, kterou dále tvoří baskytarista Petr Kocmánek, bubeník Jakub Kobylka a klávesista Dalibor Horák, více než desítka vlastních písní. Pět z nich včetně té první obsahuje i demo, které břeclavská formace nahrála na jaře roku 2010.

Profesionální nahrávky se o rok později dočkala i píseň Nenávist. „Naši tvorbu charakterizujeme jako alternativní rock. Jedná se především o žánr poprocku, některé skladby jsou ale okořeněné prvky metalu nebo funky," přibližuje Podveský.

Jak dodal, o cédéčku členové Nechce se nám pouze uvažují. „Není to tak jednoduché. Přestože materiál pro nahrávání máme připravený, chybí nám peníze," krčí rameny muzikant.

Zatím se lidem představují na menších i větších akcích nejen na Břeclavsku. Již v roce 2008 se zúčastnili postupové hudební soutěže Dětská Porta. Oblastní kolo sice vyhráli, ale ve finále v Praze už konkurenci nestačili. Úspěch zaznamenali hlavně s písničkou Stoupání, díky níž se stali vítězi krajského kola v autorské tvorbě.

Sbírání zkušeností

Po několika personálních změnách se počet členů břeclavské kapely ustálil na čísle pět. V této sestavě se Nechce se nám předvedli v roce 2011 i v Brně na Student stage tamního Majálesu. „Bylo to úplně něco jiného než doposud a velká zkušenost," tvrdí manažer i kytarista v jedné osobě.

Po Majálesu následovala šňůra koncertování po Břeclavi a okolí, které nepolevilo ani v roce 2012. V únoru se břeclavští muzikanti přihlásili do celosvětové soutěže Emergenza. „V ní jsme se sice probojovali až do finále, ale dál už jsme se nedostali," říká mladý kytarista.

Ani o letošních prázdninách kapela nezahálí. Třeba už v sobotu vystoupí od dvaceti hodin v kempu Merkur v Pasohlávkách.