Or-kaan, Yura-gaan, Tsi-klon, Wee-chr a Tai-foon. To je parta lidí, které spolu baví hrát. Výběr skladeb repertoáru členů kapely Větry z jihu z Břeclavska je jednoduchý, tvoří ho převážně rocková a bigbítová muzika. Své hraní označuje pětičlenná formace jako „bigbít ryvajvl“.

„Zvolili jsme české označení záměrně, abychom se odlišili od kapel, které mají anglické slovo revival v názvu,“ vysvětluje na úvod Miloš Kučera, baskytarista a zpěvák kapely.

V druhé polovině devadesátých let vznikla hudební sešlost moderátorů Rádia Jih a jejich kamarádů. Jejich repertoár tvořily starší, převážně české normalizační hity, které hráli ve vlastní originální úpravě. Po odchodu stěžejních členů se soubor rozpadl. Na sklonku roku 2000 založili členové původních Větrů z jihu Miloš Kučera a Jiří Potměšil, hudební skupinu pod názvem H.Z.D.S. neboli Hudebně Závislé Dobrovolné Sdružení.

„Od začátku jsme se zaměřili na hraní převzatých písní známých zahraničních a českých rockových kapel především ze sedmdesátých a osmdesátých let minulého století,“ líčí Kučera.

Návrat k Větrům

Důležitým mezníkem v historii kapely se stal rok 2007. Svou činnost ukončil bubeník Tomáš Janík, kterého za bicími pod přezdívkou Wee-chr zastoupil Radek Klein. Zároveň se členové rozhodli na základě vlastního referenda i vývoje politické situace na Slovensku vrátit k dřívějšímu názvu Větry z Jihu.

„Jméno H.Z.D.S. až příliš odkazovalo na jednu politickou stranu na Slovensku, proto jsme se vrátili k původnímu názvu“ přiznává. Kapela, která nemá stálé působiště vystupuje především na soukromých oslavách nebo firemních večírcích. Ale má na svém kontě také větší akce. Například Burčákové slavnosti v Hustopečích, mikulovský Gymplfest nebo Běh naděje. Pravidelně se také zúčastňuje různých charitativních počinů, naposledy vloni v létě v Břeclavi na koncertu Gospel pro Afriku.

„Nemáme pravidelné místo, kde by nás fanoušci mohli vidět. Hrajeme spíše pro přátele, kamarády nebo pro ty, kteří nás osloví. Hraní je pro nás hlavně koníčkem, kterému věnujeme hodně času. Jednou za týden se scházíme a zkoušíme,“ říká zpěvák.

Seznam hraných písní kapela neustále rozšiřuje. Výběr písniček, který za rok nazkouší, vzniká spontánně a demokratickým hlasováním všech členů.

„Většinou je to tak, že někdo přinese svou oblíbenou píseň a pokud ji schválí všichni, je pak zařazena do repertoáru. Vybíráme si hlavně podle toho, co máme rádi nebo jsme dříve hrávali v jiných kapelách.“ popisuje Kučera. Jak dodává, inspiraci v písních rockových a bigbítových kapel svého mládí nehodlají měnit. Rozhodně nechtějí uhýbat do jiných stylů.

„Neplánujeme rozšíření nikam jinam než na oblast, která nás zajímá a baví, tedy rock a bigbít. Rádi však do svého repertoáru zařazujeme folkové písničky nebo skladby kapel, které nehrají úplně klasický bigbít. Například Richarda Müllera, Vlastu Redla nebo Čechomor,“ svěřuje se.

AC/DC, ale i Mišík

Na seznamu skladeb, které obvykle hrávají, stěží hledají tu nejoblíbenější.

„Je to těžké. Jde o muziku našeho mládí. Například máme rádi AC/DC nebo z českých interpretů Vladimíra Mišíka,“ usmívá se zpěvák.

Nahrát CD skupina zatím neplánuje. Také proto, že skladby, které hrají, byly už jednou vydané.

„Hrajeme věci, které vymyslel někdo jiný. Nechceme se řadit mezi kapely, které převzaté písničky znovu nahrávají,“ zdůvodňuje Kučera.

„Přijde nám to i zbytečné. Baví nás hrát živě. V současné době se ale mezi členy kapely probudil tvůrčí duch. Máme rozdělaných pár vlastních písniček. Takže pokud někdy v budoucnu vydáme cédéčko, bude to určitě s vlastní muzikou. “ podotýká Kučera.

VERONIKA SCHALLENBERGEROVÁ