Tentokrát pozvánka láká na víkend židovské kultury v Mikulově. Mnoho lidí má o židovské kultuře jen velmi povrchní povědomí. Povětšinou se váže k tradičním náboženským symbolům a klišé. Pro rozšíření a prohloubení zkušeností s tímto specifickým kulturním projevem vznikl před několika lety celý víkendový festival židovské kultury. A není náhodou, že tomu bylo právě v Mikulově, jenž je s židovským etnikem silně spojen minulostí i současností.

Festival začal již ve čtvrtek ochutnávkou tradičního pečiva a kosher slivovice, po níž následovalo muzikálové vystoupení kontroverzní Ester Kočičkové a Kateryny Kolcové. V pátek od podvečerních šesti hodin na program v tamním kinoklubu naváže koncert jidiš písní a beseda nad knižní novinkou.

Koncert jidiš písní bude v režii zpěvačky Hany Frejkové a kytaristy Michala Hromka. Frejková se může pochlubit řadou kulturních projektů a zahraničních úspěchů. Kytarista a skladatel Michal Hromek se zase zabývá domácí klasickou a renesanční loutnovou hudbou, do níž adaptuje prvky jazzu a folku. Po jejich koncertu přijde na řadu prezentace nové knihy Jidiš civilizace a beseda s překladatelkami Kateřinou Hladkou a Marií Holou.

V sobotu na prvního máje program odstartuje již od patnácti hodin, a to tanečním vystoupením skupiny Rút. Chasidské, izraelské tance budou moci zájemci zhlédnout na náměstíčku u Husovy ulice, při nepřízni počasí v kinoklubu. Choreografové skupiny kladou důraz především na spontaneitu a radost ze společně sdíleného pohybu, což diváci ocení pro příjemnou a strhující atmosféru. Chasidské tance z aškenázké oblasti doprovází především známé hebrejské melodie.

S židovskými tanci je spojena i hudba, která zpestří sobotní odpoledne. Pětičlenná kapela Létající rabín z Prostějova hraje klezmer, tradiční instrumentální hudbu východoevropských Židů, která byla součástí židovských svátků a slavností. Skupina hraje v sestavě kontrabas, kytara, akordeon, příčná flétna a klarinet. Po koncertu bude návštěvníkům slavnostně otevřena mikve, rituální židovská lázeň.

Od devatenácti hodin pak promítnou organizátoři v tamním kině nový český film Nedodržený slib, který podle skutečných událostí zachycuje osud slovenského Žida za druhé světové války.

Na závěr akce zajistí v neděli Spolek přátel židovské kultury v Mikulově bezplatnou prohlídku tamního židovského hřbitova, který bude zájemcům k dispozici od deseti do šestnácti hodin. Doprovodný program nabídne ale i Hotel Tanzberg, kde bude k ochutnání tradiční židovská kuchyně, a Regionální muzeum Mikulov s výstavou fotografií Vladimíra Železného zachycující putování autora po Palestině.

Rozšířit si obzory o židovské kultuře tak tento víkend v Mikulově doslova láká. Člověk může ochutnat kosher jídlo, poslechnout si písně, zadumat nad holocaustem ve filmu nebo se jen rytmicky pohupovat ve strhujícím rytmu Létajícího rabína. Akci tak doporučuji zejména jedincům, kteří i v dnešní době žijí v zajetí nesmyslných předsudků a povrchních klišé o Židech.

PETR VLASÁK (Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy)