Předchozí díly seriálu Vinaři pod lupou naleznete ZDE

Popické vinařství se rozkládá na čtyřiceti hektarech v blízkosti vinařského domu. Ročně se k milovníkům vína ze Sonberku dostane sto dvacet tisíc litrů vína, a to ve dvou řadách ze stěžejních odrůd ryzlink rýnský, sauvignon, tramín, pálava a rulandské šedé. Vinařství Sonberk se může pochlubit řadou ocenění na domácích i mezinárodních výstavách. Dostalo se i do finále soutěže Vinařství roku.


Jak a díky komu jste se k vinařství vlastně dostala?

Jsem napůl z jižní Moravy. K vínu jsem se nakonec provdala, ačkoliv jsem rodem sedlák z Hané. Dědeček mé babičky založil pivovar Litovel a jeho předkové mají dokonce původ na francouzském feudálním venkově. Proto jsem studovala Vysokou školu zemědělskou, následně vinařství v Lednici.

V čem podle vás spočívá tajemství výroby dobrého vína?
Otázka spíše na sklepmistra. Ale ze zkušeností je na Sonberku patrné, že je potřeba několika věcí. Výborného materiálu, tedy hroznů, které vám přiveze vinohradník do sklepa, čistota sklepa, která umožní co nejméně zásahů do vína, moderní šetrné technologie, které udrží přirozenost a originalitu vína, a rukopis sklepmistra, který vínu dodá tu třešinku na dortu - originální chuťový zážitek.

Existuje nějaké pravidlo, kterým se řídíte?
Za jakýchkoliv okolností a překážek se snažit držet cílů, kterých chci dosáhnout, ačkoliv cesta k nim je dlouhá a trnitá. Věřit, že s troškou štěstí se to může povést a udělat vše, co je v mých silách. A přitom přemýšlet o tom, co udělám a ještě u toho počítat, zda mi to vyjde – to je to nejtěžší.

Kolik vína denně obvykle vypijete?
Asi čtyři deci. Většinou bílého, často jako vinný střik a téměř vždy k jídlu.

Jakou nejkrásnější a naopak nejhorší chvíli jste s vínem dosud zažila?
Pro mě jsou všechny chvíle s vínem krásné, poetické a obohacující . Jedny z nejhezčích zažívám na terase Sonberku při západu slunce, když se nad naším vínem sejdou vzdělaní a obohacující lidé. Nedávno Karel Schwarzenberg nebo „textaři“ etiket velkého Sonberku Marek Eben, Honza Hřebejk a úžasný architekt Josef Pleskot, který samotný je pro mě geniem loci. A nejhorší chvíle? Ty se bohužel zažívají jindy než u vína…

Máte tip na vinaře, kterého bychom měli představit? Pište na redakce.breclavsky@denik.cz

Kterého ze svých vinařských úspěchů si ceníte nejvíc?
Sonberk a možnost podílet se na jeho tvorbě, to je můj osobní největší vinařský úspěch. Samozřejmě je to společná práce všech ostatních – majitelů, sklepmistra, vinohradníka a celého týmu lidí, kteří zde nechali kus života a většinou i svá srdce.

Máte raději tradiční odrůdy a postupy, nebo jste spíše zastáncem moderních metod a nově vyšlechtěných odrůd?
Jako nejlepší a nejzdravější cestu považuji vytvořit pomocí moderních technologií co nejpřírodnější víno, které má atraktivní styl. Jsem konzervativní a podporuji tradiční odrůdy, nicméně některé nově vyšlechtěné jsou natolik výborné, že se rychle zařazují k tradici. Zářný příklad je čím dál úspěšnější Pálava.

Kterého z vašich konkurentů si nejvíc vážíte? A proč?
Velmi si vážím Josefa Peřiny a jeho Mikrosvín Mikulov, který nám ukázal cestu již v devadesátých letech. Jaromíra Galy pro to, co dokázal vytvořit na Tanzbergu. Miloše Michlovského pro jeho technologické schopnosti a zkušenosti. Pavla Vajčnera, inženýra Opatřila a jejich marketing Znovínu Znojmo, Jiřího Horta pro jeho obrovskou vůli, píli a marketingové schopnosti nebo Josefa Svobody pro schopnost udržet originalitu vín i v rámci velké produkce. Je to samozřejmě mnoho dalších lidí, kteří zde dokazují, že moravské vinařství je již dnes na evropské úrovni a v budoucnu se může stát s velkou dávkou pevné vůle a s troškou štěstí světovým fenoménem stejně jako Mondaviho Napa Valley. Například v přírodně sladkých vínech. Musíme se ovšem držet svých cílů, ne jinak než vysokých…

Myslíte na budoucnost? Vychováváte si svého nástupce?
Jistě :–)

Doporučení: víno pro dnešní večer
Doporučuji Sauvignon, pozdní sběr Velký Sonberk 2008, který je zakvášen vlastními vyšlechtěnými kvasinkami „Terroir Sonberk Yeast – Sacharomyces Cerevisiae, sb.1“.Víno je barvy světle zlaté se zelenkavými odlesky, vůně elegantní, ale výrazná, připomínající plody angreštů a květy bezu. Má šťavnaté patro s výrazným ovocným podtextem. V dochuti se projevuje mineralita, struktura a délka vína. Víno pro vyšší gastronomii, snoubení vhodné k plodům moře, předkrmům, úpravy chřestu. Vladimíra Mrázová
Vážení čtenáři, seriál Vinaři pod lupou najdete také v tištěné podobě každou středu v Břeclavském deníku Rovnost.