Další díly seriálu Cyklo tip na výlet naleznete ZDE

Po minulém tipu na výlet za koupáním v přírodě se tentokrát vydáme ke slovenských sousedům. Léto ještě neřeklo sbohem, a tak se pojďme vypravit na tři přírodní koupaliště za česko-slovenskými humny. Nabízejí krásné prostředí a čistou vodu.Koupání v Adamově

Asi nejbližším přírodním koupalištěm na slovenské straně je Adamov. Vzdušnou čarou z Tvrdonic i Kostic čtyři kilometry, ale i když se budete pohybovat po vyznačených stezkách, nenajedete více než deset kilometrů. Pokud ovšem nebudete objíždět přes bývalou celnici za Lanžhotem a pak přes Brodské. To je cesta, kterou se do Adamova dostanete i autem. Cyklisté to mají jednodušší, pokud není velká hladina vody v řece Moravě, mohou se přebrodit. Na kole se dá jet z Lanžhota po zelené značce nebo nejlépe z Tvrdonic po cykloturistické stezce až na hráz řeky Moravy. Dáte se doprava a asi po kilometru jste u splavu v blízkosti známého Mustang ranče. Adamov je přesně za ním na slovenské straně. Když je nízká hladina vody, dá se pěšky s kolem přes rameno nad splavem pomalu přebrodit. Samozřejmě na vlastní nebezpečí. Brodění nedoporučuji rodinám s malými dětmi, i když jsem taky viděl přecházet otce s dítětem na zádech.

Koupání v Adamově je výborné, za větru dokonce možnost surfování. Nechybí několik stánků s občerstvením. Můžete tu strávit celý den nebo se zpátky stavit na pivo, kafe nebo výborné rančerské topinky v cyklokempu Mustang ranč, už na naší straně asi kilometr pod splavem.

Nejčistší voda

Dalším tipem na koupání jsou přírodní koupání vzniklá těžbou štěrkopísku u vesničky Sekule. Na kole pojedete opět přes bývalou celnici za Lanžhotem, poté přes Kúty na Sekule a ještě asi kilometr před obcí po pravé straně uvidíte polní cestu na koupaliště s nejčistší vodou, jakou jsem na svých tipech na výlet viděl.

Pokud nechcete po silnici, můžete zvolit o něco delší cyklostezku – hned za řekou Moravou doprava na cyklostezku číslo 004, asi po čtyřech kilometrech přejedete říčku Myjavu a po levé straně již uvidíte zmíněné štěrkoviště. Nevýhodou je, že tu nejsou stromy, takže pro delší pobyt doporučuji druhé „sekulské štěrkoviště“. Po silnici pojedete ještě asi kilometr a po levé straně v lese (ještě před vesnicí Sekule) uvidíte dost vyježděnou lesní cestu. Kdybyste si nebyli jistí, počkejte, každou chvilku sem někdo odbočí. K rybníku je to asi tři sta metrů. Je tu taky venkovní bufet s místem asi pro sto lidí a příjemné ceny.

Ze Sekulí do Šaštína je to asi osm kilometrů po cyklotrase číslo 024. Šaštín - Stráže je krásné městečko s klášterem podobným našemu velehradskému, určitě se tady zastavte.
Poutní místo

Jde o významné poutní místo s velkým barokním kostelem z let 1736 až 1776. V roce 1964 povýšil papež tento chrám na „basiliku minor“ a o jednatřicet let později, v roce 1995, ji dokonce sám navštívil. Za klášterem doprava se dostanete do části Šaštín, kde se dáte opět doprava (směr Kuklov - Borský Svätý Jur). Koupání je schované v lese, ale od silnice u železniční trati je vidět směrovka k rekreačnímu středisku Gazárka. Mělká voda s písčitými plážemi je vhodná hlavně pro rodinné výletníky. Je tu řada atrakcí, půjčování loděk a vodních šlapadel a na břehu bezpočet stánků a posezení s občerstvením.

Vážení čtenáři, seriál Cyklo tip na výlet najdete také v tištěné podobě každé úterý v Břeclavském deníku Rovnost.

PETR HYNEK