Další díly seriálu Nejkrásnější místa Pálavy naleznete ZDE

Najdeme ji jižně od obce Milovice na okraji Milovické pahorkatiny, která je tvořena měkkými flyšovými sedimenty se zachovalými přirozenými teplomilnými doubravami a dubohabřinami, jež na okraji doplňují stepní společenstva.Převážnou část plochy rezervace pokrývají lesy s převahou dubu doplněné mnohými keři, zejména zobem ptačím. V údolních zářezech duby doprovází habry a na východním okraji tyto doubravy postupně doplňují dříny a mahalebky, které na příkrých svazích tvoří mozaiku se třemi bezlesými enklávami různé velikosti.

Tato stanoviště, která nikdy nebyla porostlá lesem, jsou charakteristická kakostem krvavým a porosty drnové stepi, na úpatí rezervace pak luční stepi s válečkou prapořitou.

V rezervaci provedený botanický průzkum zjistil více než dvě stě druhů cévnatých rostlin, z nichž je šestadvacet druhů zvláště chráněných. Toto chráněné území je výjimečné velkým množstvím chráněných hlaváčků jarních, viditelnými především zjara na prudké stráni nad místním fotbalovým hřištěm.

Dále zde najdeme na nezarostlých plochách třeba koniklece luční i velkokvětý, třemdavu bílou nebo vstavač vojenský, v lese pak kosatec pestrý, medovník velkokvětý nebo sasanku lesní. Výjimečným pro české země je zde nález jediné lokality zárazy ožankové.

Typický je pro nelesní část výskyt stepních druhů bezobratlých, například svižníků nebo jiných střevlíků. Vyskytuje se zde i zajímavý chrobák vrubounovitý, brouk, jehož larvy se vyvíjejí v trusu větších druhů zvířat, které pár dospělců zpracovává do pevných kuliček, a připomíná tak známého vrubouna posvátného. Na okrajích lesa hnízdí bramborníček černohlavý, v lesních porostech například včelojed lesní, krutihlav obecný, žluna šedá a linduška lesní.

Tím, že se nachází mimo mysliveckou oboru, jsou zde lesní ekosystémy velmi druhově bohaté. Lesní porosty byly v minulosti obhospodařované jako les nízký, neboli pařezina. V současné době jsou lesy kategorizované jako lesy hospodářské, ale počítá se s jejich převedením do kategorie lesů zvláštního určení.

Uskutečňuje se v nich pouze zdravotní výběr, tedy z lesních porostů je třeba odstraňovat především akát, jinak jsou porosty ponechány přirozenému vývoji. Důležité je také dbát na to, aby nedocházelo k zarůstání stepních svahů křovinami.

Vážení čtenáři, seriál Nejkrásnější místa Pálavy najdete také v tištěné podobě každý čtvrtek v Břeclavském deníku Rovnost.

JIŘÍ MATUŠKA (Autor je vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava v Mikulově)