Předchozí díly seriálu Nebezpečné křižovatky najdete ZDE

Každý týden s jeho pomocí představujeme nebezpečné silniční úseky na Břeclavsku, kde hrozí zvýšené nebezpečí srážky. Zároveň se snažíme poradit, jak se v těchto místech chovat, aby nedocházelo k nehodám, které mohou mít, a často také mívají, vážné následky.

V dnešním dílu jsme se zaměřili na zrádný úsek silnice první třídy mezi břeclavskou městskou částí Poštorná a Valticemi. „V minulých letech jsme zde bohužel museli řešit poměrně častá úmrtí osob. V loňském roce tady naštěstí nezemřel nikdo. Zraněných ale stále máme na tomto úseku až příliš mnoho,“ konstatoval Jiří Mach.

Hlavní problém: Protože jde o lesní úsek cesty, kde není pravděpodobnost výskytu zvěře, ať už srnčí, divočáků či vysoké, zrovna zanedbatelná, připevnili sem policisté dopravní značení pro omezení rychlosti. Zejména večer, kdy se šeří, a nebo ráno, kdy se rozednívá, je největší předpoklad, že k nehodě dojde. Nezřídka se také stává, že po srážce se zvěří končí auta v lesním porostu. Náraz do stromu bohužel obvykle končívá zraněním osob.

Dalším častým problémem, který vyvolává na čele dopravních policistů vrásky, je nepřizpůsobení rychlosti jízdy danému úseku. Ať už v létě či v zimě. V zimě je však situace daleko horší. Když mrzne, je pravděpodobnější, že na silnici v lesním úseku bude námraza držet déle než na úsecích jiných. V letních měsících je nebezpečí navíc umocněno množstvím turistů a cyklistů. Ti kvůli nedostatku vlastních turistických tras křížících cestu nemají možnost volby, a jsou proto nuceni využívat hlavního tahu.

Častá nedisciplinovanost se ovšem týká také cyklistů. Ti často jezdí v tmavém nevýrazném oblečení, bez řádného osvětlení. Problémy pak mohou vyvstat za snížené viditelnosti, například v dešti nebo při sněžení, kdy řidič neosvětlené kolo prostě nevidí.

Počet nehod: V předešlých letech docházelo k častým dopravním nehodám se smrtelnými následky na železničním přejezdu u Valtic. Díky instalaci závor se zde od té doby žádná smrtelná nehoda nestala. A stejně tak tomu bylo v loňském roce na celém úseku. K vážným nehodám, při nichž se řidiči i spolucestující zraní, však dochází mezi Poštornou a Valticemi stále. Především v zatáčkách.

Doporučení: V tomto úseku by měli být řidiči obezřetní. Je zde dennodenně poměrně silný provoz, nejen osobních, ale i nákladních automobilů. Povinností řidičů je dodržovat doporučenou rychlost, bezpečnou vzdálenost mezi auty a dbát na možnost vyběhnutí zvěře na silnici. Uvědomit by si také měli, že právě zde více než jinde mohou narazit na cyklisty a pěší.

Návrhy a opatření: Obchvat Břeclavi pamatuje také na tuto silnici. Zásadní pro zlepšení její bezpečnosti by mohlo být její rozšíření. Především o pruhy pro cyklisty a turisty. Z finančních důvodů s ním ale nemohou řidiči, cyklisté ani turisté prozatím počítat. Nezbývá tedy, než dbát pokynů dopravních expertů a dodržovat daná pravidla.

Máte tip na nebezpečnou křižovatku nebo úsek? Pište na redakce.breclavsky@denik.cz
Vážení čtenáři, seriál Nebezpečné křižovatky a úseky najdete také v tištěné podobě každé úterý v Břeclavském deníku Rovnost.

IVA VALENTOVÁ