Oba protagonisté vytvořili partnerskou dvojici na domovské scéně Divadla na Vinohradech a před kamerou poprvé společně vystoupili v historické komedii Slasti Otce vlasti – Jaromír Hanzlík jako mladý Karel IV., Daniela Kolářová v roli Karlovy první manželky, Blanky z Valois.

Hráli spolu i v muzikálové podobě Noci na Karlštejně zamilované Alenu a Peška, stejně jako v populárním seriálu Taková normální rodinka (1971), v němž Dana Medřická představovala Daniele Kolářové maminku a Marie Rosůlková babičku, zatímco v komedii Léto s kovbojem obě herečky zestárly do rolí babičky, respektive prababičky.

Česká zpěvačka, textařka, herečka a moderátorka Hana Zagorová.
Člověk nesmí načichnout zlem, říká oslavenkyně Hana Zagorová

Mladá psycholožka Doubravka se profesí vymyká ostatním členkám učitelské rodiny, mimochodem dost upjatým paním. Všechny ovšem sjednocuje dědičný optický znak – nosí brýle. Tenhle vizuální vtip byl využit jinými filmaři již ve veselohře Naše bláznivá rodina (1968); úplně poprvé se tak ale stalo v Mravnosti nade vše, rovněž veselém filmu z roku 1937.

Snad Daniela Kolářová promine, když indiskrétně poodhalíme, že je o necelé dva roky starší než Jaromír Hanzlík a že letos oslavuje pětasedmdesáté narozeniny.

Proč bychom se nebavili?

Jméno Jaromíry Kolárové, autorky Léta s kovbojem, nebylo pro diváky neznámé; už dříve spisovatelka a scenáristka zaujala předlohou k veselohře Holky z porcelánu (1974). Autorčin humor, rozesmávající i ve veselohře Léto s kovbojem, byl označen za „nekousavý“. V Rudém právu chválili, že veselohra nabízí „optimismus bez oparů a iluzí“ a „pranýřuje maloměšťáctví“.

Jiný uvědomělý kritik napsal: „Postavy jsou lidé prostí. Stojí na svých nohou a stojí pevně, protože jsou opřeni o tuto naši dnešní zemi.“ No comment…

Spokojení diváci vyplétali ze spleti komických a lyrických motivů takzvané hlášky, které brzy zdomácněly mimo film, jako patrně ta ze všech nejznámější: „Znám všechny krávy v okolí, ale vás jsem tady ještě neviděl.“ Zalíbila se i poetická: „Vy jste divná, taková… taková čerstvá, jako po ránu tráva.“

Tomáš Jirman ve volném čase nachází klid v přírodě.
Herec Tomáš Jirman prožil natáčení plné kanadských žertíků

Adresátku Honzových ironických, ale i citových výlevů přijala Daniela Kolářová k herecké interpretaci s nadšením: „Inteligentní a citlivá Doubravka není žádná přelétavá dívka. Honza ji přitahuje, protože je úplně jiný než planý a stereotypní Boba, s nímž chodí už jen ze samaritánství a setrvačnosti…“

Později o natáčeném filmu prohlásila: „Léto s kovbojem určitě nebude veselohra, u níž by se divák od začátku do konce popadal za břicho. Má to být spíš úsměvná komedie o lásce a o tom, jak důležité místo v životě zaujímá fantazie a chuť prožít ho opravdově, nedat se spoutat konvencí a vidinou čistě hmotného zabezpečení.“

Na Filmovém festivalu pracujících získala Daniela Kolářová cenu za ženský herecký výkon; film se hrál také na filmovém festivalu v indickém Dilií, kam ho herečka jako delegátka doprovázela. Kostýmní výtvarník Theodor Pištěk oděl Doubravku do teple zbarvených hnědých košil a hnědého svetru; i její dvoudílné plavky jsou v okrovém odstínu. Přesto se tato postava musela obejít i bez oblečení.

Na počátku filmu je scéna, která potěšila především mužskou část publika: Doubravka se koupe v rybníku úplně nahá. Kamera ji snímá dost z odstupu, takže mnozí diváci byli přesvědčeni, že se dívají na obnaženou herečku. Byla to však dublérka. Ale kdo ví?

Člen osady. Igor Bareš ztvární jednoho z chatařů
"Utajenému milionáři" Igoru Barešovi se daří vyhýbat pitomostem

Představitelka Doubravky se ocitla ve vodě ještě jednou – oblečená a nedobrovolně. Do rybníčku na návsi ji shodí žárlivá sokyně. Scénu se podařilo natočit hned na „první dobrou“. O Danielu Kolářovou se museli filmaři dělit, neboť současně natáčela chalupářskou komedii Na samotě u lesa (1976).

Mezi stračenami

Traktorista Honza Macháček se dopustí dopravního přestupku, proto musí pást krávy. Jaromír Hanzlík se svěřil, že obdobné venkovské typy znal z místa, kde měl chalupu: „Upřímní a fajn kluci, kteří jednají na rovinu. Pro ně jsou jedinou zábavou kino, tancovačky, hospoda a televize. Jejich vztahy bývají trochu drsnější…“

Společně s režisérem Ivem Novákem ještě během natáčení dolaďovali některé situace a scény. Oldřich Vízner, představitel nesympatického, klackovitého a mazánkovsky vypočítavého Boby Karáska, Doubravčina původního milého, úplně spokojený nebyl.

Bývala by se mu zamlouvala Hanzlíkova hlavní role. Po uvedení filmu musel nějaký čas snášet, že i jemu přezdívali Boba. Mezi zástupem Honzových vlastních i nevlastních sourozenců je k vidění i osmiletý Michal Dlouhý.

Ondřej Vetchý při natáčení pohádky Tajemství staré bambitky 2
Ondřej Vetchý je muž mnoha tváří. Zahraje temné postavy i pozitivní nadšence

Scénář předepisoval, aby kráva Cecilka s chutí rozžvýkala několik listů skript Farmakologie, z nichž se Boba učí. Býložravci však papír nechutnal. Režisér slevil: „Bude stačit, když si k těm skriptům jen přičichne.“ Nakonec kráva skripta alespoň olízala.

Diváky bezděčně rozesmála scéna, kdy do vsi přijela pojízdná masna se sortimentem veškerého výsekového masa, v reálu nedostatkovým, nebo maximálně podpultovým. Autoři nechali volně prodávat i banány.

Z úspěchu filmu těžil nedávno Jaromír Hanzlík, který napsal scénář veselohry Léto s gentlemanem a pod dohledem režiséra Jiřího Adamce si zahrál titulní postavu. Naplnilo se ale známé přísloví, že do stejné řeky dvakrát nevstoupíš.