Předchozí
1 z 7
Další

Obchod na korze (Jozef Króner)Obchod na korze (Jozef Króner)Zdroj: se svolením České televize

Obchod na korze

ČT art, neděle 12. 2., 20.15

Rok 1942, vláda tzv. Slovenského štátu přijímá norimberské zákony. Truhlář Tono Brtko pod nátlakem chamtivé manželky neochotně přijme arizační dekret na galanterní krámek stařičké paní Lautmannové. Doma a na veřejnosti předstírá, že „arizuje“, v reálu paní Lautmannové renovuje letitý nábytek, zatímco ona o něj pečuje jako o syna. Nadejde však den, kdy všichni Židé z městečka obdrží předvolání k transportu a Tono musí přiznat barvu.

První československý oscarový film natočili Ján Kadár a Elmar Klos už v roce 1965, ale dívat se na něj dá opakovaně. Mnohé jeho motivy jsou stále aktuální.

Zkouška uměníZkouška uměníZdroj: se svolením DAFilms.cz
Zkouška umění

DAFilms.cz (přehrát lze za 65 korun)

Filmová lahůdka nejen pro milovníky umění, ale i dobrých dokumentů a situačního humoru. Na pražské Akademii výtvarných umění se jako každý rok konají přijímací talentové zkoušky. Film ve třech odlišných ateliérech sleduje zákulisí náročného úkolu, který stojí před zdejšími pedagogy: jak vybrat ze zástupu uchazečů ty, kteří dostanou příležitost formovat ráz výtvarného umění? Jak v této zkoušce obstojí samotní vyučující? A jaké jsou odpovědi na otázky, jichž je celá řada: Pro koho umění děláme? Stačí dělat věci tak, jak je cítíme? Dokáže nás dnes vůbec ještě něco pohoršit? Vražda nebo sebevražda? Bisexualita nebo pansexualita?

Režiséři Tomáš Bojar a Adéla Komrzý měli natočit školní portrét na objednávku, vznikla ale natolik svérázná observační hříčka, že ji málem zadavatel nepustil do kin.

Tísňové voláníTísňové voláníZdroj: se svolením České televize
Tísňové volání

ČT art, sobota 11. 2., 23.00

Z dánského thrilleru ověnčeného mezinárodními cenami (například z festivalu Sundance) se člověku doslova potí dlaně. Jeden lidský osud tu totiž visí na druhé straně telefonní linky a záchranou může být jediné tlačítko. Asger Holm, bývalý policista, jemuž byla přidělena služba na tísňové lince, odpoví na volání od unesené ženy. Když je hovor náhle přerušen, začne po ženě a únosci pátrat. Je to nervy sžírající zápas s časem a jediným detektivovým nástrojem je telefon.

Brilantní krimi natočil Gustav Möller, jedna z osobností nastupující talentované dánské generace.

Erupce lásky - vášeň pro magma i sebe navzájemErupce lásky - vášeň pro magma i sebe navzájemZdroj: se svolením Disney+

Erupce lásky

Disney+ (pro předplatitele)

Komu loni utekl strhující kanadský dokument Erupce lásky v kinech, má teď šanci na streamovací platformě Disney+. Hrdinové filmu, Katia a Maurice Krafftovi měli v životě dvě vášně: sebe navzájem a sopky. Po celé dvě dekády se vulkanologové nechali svádět krásou a nebezpečím bublajících obrů a při své cestě za poznáním zachránili desítky tisíc životů. Jejich dramatický příběh i autentické záběry sopek pořízené z nevídané blízkosti na 16 mm film ožily v kreativním zpracování režisérky Sary Dosy.

Hit z festivalu Sundance, který je aktuálně nominovaný na Oscara, vypráví nejen o vybuchujících sopkách, ale i o dynamice unikátního vztahu dvou svérázných vědců.

Hilary Swanková a Clint Eastwood v Million Dollar BabyHilary Swanková a Clint Eastwood v Million Dollar BabyZdroj: se svolením Primy

Million Dollar Baby

Prima Max, neděle 12. 2., 22.20

Strhující sportovní snímek Clinta Eastwooda z roku 2004 natočený na motivy stejnojmenné knihy F. X. Toolea zaujal diváky i odbornou veřejnost. V sevřeném komorním tvaru vypráví o mladé servírce, která touží stát se boxerkou. Požádá stárnoucího trenéra, aby se jí ujal, a svou vytrvalostí ho donutí s ní spolupracovat. Zdá se, že konečně začíná žít svůj sen. Ten se však v jediném zápasu zhroutí.

Filmu, do nějž Eastwood vtělil své obvyklé motivy - smutek z promarněných životních šancí i mužskou tvrdost - dominuje výkon herečky Hilary Swankové. Výtečně jí sekunduje sám režisér, který složil pro film i hudbu a do filmu pozval také Morgana Freemana.

Fascinující řeky - AmazonkaFascinující řeky - AmazonkaZdroj: se svolením Primy

Fascinující řeky

Prima ZOOM, pátek 10. 2., 20.00

Přírodovědná mini série z produkce televize BBC z roku 2019 nabízí úchvatný pohled na neobyčejná zvířata, úžasné krajiny a pozoruhodné lidi, kteří žijí podél tří nejvýznamnější řek světa – Amazonky, Nilu a Mississippi. Tyto největší vodní toky pramení v těžko přístupných místech a ústí ve světových mořích. Jejich voda protéká jedinečnou trasou napříč světovými kontinenty, napájejí dávné civilizace, propojují život a osvěžení po celém světě.

Dokument zavede lidi do pohoří a pouští kolem Nilu, měst a tajuplných bažin u Mississippi, a představí kouřící hladiny a neznámé světy tropické Amazonie.

První díl minisérie je věnován majestátní Amazonce.

Léta s Jaromírem HanzlíkemLéta s Jaromírem HanzlíkemZdroj: se svolením České televize

Léta s Jaromírem Hanzlíkem

ČT1, sobota 11. 2., 21.20

Strýc Pepin, traktorista Honza i doktor Jandera. Za všemi rozličnými rolemi (a mnoha dalšími) stojí Jaromír Hanzlík, vynikající divadelní, filmový a televizní herec. Česká televize mu věnovala k letošním 75. narozeninám důstojný portrét. Režisér Viktor Polesný v něm herce jako jeho mnohaletý kamarád zpětně provádí dosavadním životem a zkouší otevřít některé zavřené kapitoly jeho života. Film také reflektuje dobu, ve které Jaromír Hanzlík žil a hrál, ukazuje období odmlky a váhavý návrat nejen domů, ale možná i na některou z divadelních scén nebo před kameru.