Fasáda má jen dva účely. Chránit konstrukci stěny, tedy například zdivo, a lahodit oku. Bez průběžných oprav velmi rychle zvětrává. „Vady na fasádách rekreačních objektů, tedy pokud jimi disponují, jsou samostatnou kapitolou velké knihy problémů," říká Otakar Hobza z Brna, který působí jako stavební dozor.

Podle jeho slov je v současné době u fasád nejčastějším nešvarem českých kutilů nadužívání stavebních akrylátových lepidel a různých silikonových omítek. „Zadělávají si na daleko větší problémy, než je opadaná omítka staré chalupy,“ varoval. 

Fasáda musí odolat:
- dešti a sněhu,
- ultrafialovému záření,
- změnám teploty,
- větru a prachu.

Omítka umožňuje dokonale skrýt i největší nedostatky zdí (trhliny, boule a prohlubně či vady, ke kterým došlo při stavbě), není ale zdaleka jedinou možností.

Majitelé rekreačních nemovitostí mají obrovský výběr materiálů pro pěkné a funkční fasády. Stačí se jen rozhodnout, zda levné a rychlé, drahé a kvalitní, anebo krásné a spolehlivé.

Designová a originální fasáda

Fasádních systémů a materiálů je celá řada. Tvorbu designové, originální a stylové fasády je důležité řádně promyslet. Vy a vaše rodina se na ni totiž budete muset dívat každý den po několik následujících let či dokonce dekád. Pokud lze nudnou tapetu v obývacím pokoji jednoduše znovu přelepit a nevhodnou barvu přemalovat, pak obnovit fasádu je nejen obtížnější, ale hlavně nákladnější.

Návrh fasády domu by měl být promyšlený do nejmenších detailů. Nejprve stojí za to zjistit, jaké materiály lze použít k dekoraci fasádních povrchů, jaké jsou jejich vlastnosti, výhody a potenciální nevýhody.

V moderním stavebnictví se používají jak klasické, tak i moderní a inovativní materiály. Vybírat můžete mezi dřevem, kamenem, cihlami, keramikou, betonem, sádrou, kovem, sklem či plastem.

Materiály na bázi přírodních složek stárnou s grácií. Dřevo získává patinu, beton či kámen zase mechový porost. Fasády ozdobí také kované výrobky, jako jsou mříže, parapety, průzory nebo živá vegetace. Kamená nebo cihlová fasáda domu, propletená vinnou révou nebo růžemi, působí velmi malebně a atraktivně.