VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Pověsti Břeclavska

Pověsti Břeclavska

O knížeti Arnulfovi, jeho dcerách a ďáblovi Trabacciovi

Břeclavsko - Před dávnými časy sídlil na Děvičkách jakýsi kníže Arnulf, který dal hrad důkladně opevnit a nechal postavit i čtyřposchoďovou věž, která měla mohutné sklepení. Na dno sklepení byli spouštěni nešťastníci, kteří byli odsouzeni zahynout mezi krysami hladem. Odsouzených bývalo hodně, protože Arnulf byl pověstný svou krutostí, takže hladomorna bývala stále plná.

POVĚSTI BŘECLAVSKA: O tom, proč se v Podyjí daří vínu

Břeclav - Před mnoha staletími byla Dyje malým potůčkem. V parných letních dnech se její koryto vypařovalo a voda se udržela jen v zastíněných tůních. Lidé říkali, že ji slunce vypilo.

O třech zámeckých dcerách a mrtvých rytířích

Mikulov - Teprve nedávno byly z vrcholku Děvína, nejvyššího místa Pálavy odstraněny tři kříže. Mnozí ze starousedlíků se na ně ještě pamatují. Varovně se tyčily nad krajinou, ozářené slunečními paprsky, aby celému okolí připomínaly potupenou lásku.

Jak Majduška milého Floriše v srnečkovi poznala

V těch místech, kde řeka Dyje před postavením Pálavských jezer tvořila zákrut mezi Pavlovem a Novými Mlýny, byl malý palouček ohraničený z jedné strany řekou a ze tří stran lužním lesem. Místní lidé mu říkali „srnčí loučka".

Pověsti Břeclavska: Statečná Milada

Břeclavsko /SERIÁL/ - V dávných časech, kdy bohové ještě chodili po zemi a ve vzduchu i ve vodě se proháněly prapodivné bytosti, žila na Pálavě Zimní Bába – Ježibaba. Když prolétala ve své stoupě krajinou, celá země vzdychala, větry duly a zvěř vyla strachy. Však také v těch dobách bývalo její domovské pohoří černé a ne bílé jako dnes.

Pověsti: Jak Jarmil z Boleradic potkal hejkala

Břeclavsko /SERIÁL/ - V Boleradicích si nějaký Jarmil od kapličky vzal za manželku Květu z Boleradického mlýna, co stojí na potoku Haraska. Snad by jim nic nebránilo v úplném štěstí, jenom kdyby měli děti.

Pověsti: Nový mlynář, němčický mlýn a víly

Břeclavsko /SERIÁL/ - Na západním okraji Velkých Němčic býval mlýn. Vodu pro pohon přiváděla strouha ze Svratky, takže pokud nebyla zvlášť nízká voda, mohlo se pokojně pracovat. Kdysi tam žil docela osaměle starý mlynář.

Pověsti Břeclavska: Jak pastýř založil Nový dvůr

Břeclavsko /SERIÁL/ - Podzim bývá opěvovaný pro svoji barevnou krásu, ale jeho konec působí spíš posmutněle, až melancholicky. V takovéhle sychravé době pásl jistý Jakub z Křepic svěřené stádečko ovcí poblíž soutoku Šitbořického a Nikolčického potoka.

Pověsti Břeclavska: Z vinohradů

Břeclavsko /SERIÁL/ - Na jihu Moravy se pěstovala vinná réva od pradávna – snad ještě před Římany, co měli u Mušova svoji vojenskou stanici.

Pověsti: Vousáč Dobromil, čaroděj a vlkodlak

Břeclavsko /SERIÁL/ - Na soutoku Svratky a Šatavy mezi Vranovicemi a Uherčicemi žil před dávnými lety čaroděj Drslav v příbytku okolními obyvateli nazývaném Chajda. Na soutoku se tenkrát ještě rozprostíralo rozsáhlé překrásné jezero, kde se často a rády koupávaly laskavé víly. Drslav pomáhal svými kouzly lidem proti zlu, léčil je a věštil jim budoucnost, aby se mohli vyvarovat nepříjemností.

Jak přišli Lichtenštejnové ke jménu

Břeclavsko /POVĚSTI BŘECLAVSKA/ - Několik století vlastnili Lichtenštejnové Mikulov a přilehlé panství. Když je prodali, zůstala jim až do nedávné doby Lednice, Valtice a některá další panství na Moravě. O jejich životě a osudech koluje mnoho pověstí a příběhů.

Bosorky létaly na koštěti na půlnoční orgie

Břeclav /POVĚSTI BŘECLAVSKA/ - Bosorka se říká na Podluží čarodějnicím, ženám, které měly schopnost ubližovat cizím lidem. Dříve jich bývalo podle povídaček starších lidí v každé vesnici několik a říkalo se toho o nich dost a dost.

Bratrovražda a rohový kámen, který vykřikl

Mikulov /POVĚSTI BŘECLAVSKA/ - Dva chlapci, Richard a Karel, přišli o rodiče. Zemřeli jim na neštovice. Poručníkem jim byl ustanoven jejich kmotr. Ten se o ně nestaral a brzy jim dědictví téměř propil.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT