KDY: pátek od 10.00 do neděle 12.00
KDE: kinosál, Horní synagoga, židovský hřbitov, Mikulov
ZA KOLIK: neuvedeno

Mikulov - V místě, kde po staletí sídlil Moravský zemský rabín, již dnes není židovská komunita, ale v kultuře Mikulova má důležité místo. Letošní ročník zahájí v pátek tradiční promítání filmu s židovskou tématikou. Kromě filmu Golet v údolí si budou moci návštěvníci městského kina vyslechnout i přednášku Olgy Rút Pavlatové. Ta se pokusí přiblížit židovské vzdělávání a podělí se o svou vlastní zkušenost ze studia na ješivě v Izraeli.

Páteční program bude pokračovat v Horní synagoze, kde velvyslanec státu Izrael v České republice Daniel Meron zahájí výstavu Masaryk a Svatá země.

Sobota nabídne workshop židovských nápěvů. Návštěvníci si je mohou vyzkoušet v Horní synagoze. Následovat bude ochutnávka židovské kuchyně.

Aktuální téma otevře na festivalu Jaromír Vykoukal, který v synagoze vystoupí s přednáškou Voda pro Izrael – naděje pro Českou republiku. Podle něj jsou to právě Židé, kdo se naučili efektivně bojovat s problémem sucha a stali se světovou jedničkou v péči o vodu. O zakončení sobotního programu v synagoze se postará klezmerová kapela Mackie Messer Klezmer Band.

"Každoroční komentovanou prohlídku židovského hřbitova, židovské čtvrti a synagogy doplní v neděli v obřadní síni hřbitova hodina hebrejštiny. Návštěvníci se tak seznámí s hebrejskou abecedou i několika slovíčky. Dozví se, jaké znalosti jsou klíčové pro překlad židovských náhrobků i to, co všechno jsou kameny schopné prozradit," zve k účasti Barbora Leskovjanová z pořádajícího Spolku přátel židovské kultury v Mikulově.