Zarážení hory


KDY: Strážnice sobota od 15.00, Bořetice od 16.00
KDE: Hotařská búda Strážnice, Kraví hora Bořetice
ZA KOLIK: Strážnice 100 korun, Bořetice dobrovolný poplatek za víno

„Kdo do vinohradu vkročí bude mít jednu nohu kratší. Ten, kdo hrozen utrhne, tomu ruka odpadne!“ Podobná hrozivá varování ze středověku, tentokrát ale s humorem a nadsázkou, zazní o víkendu jižní Moravou. Vinaři ve Strážnici a Bořeticích uzamknou vinohrady před dozráváním hroznů rituálem s názvem Zarážání hory.

Strážnice

Na obřad, ale i ochutnávku vín s folklorním programem zvou Strážničtí na proslulý vinařský kopec Žerotín k Hotařské búdě v sobotu od tří hodin odpoledne. „V nádherném prostředí vinohradů si návštěvníci užijí samotný obřad v podání místních vinařů. Jsou tvůrčí, a tak se můžeme jako každý rok těšit na jejich vtipné vyhlášení nařízení, která vždycky okoření aktuálním dění třeba v politice. Letos se rýsuje například zákaz vstupu do vinohradu v rouškách, aby prý bylo poznat, kdo nepovolaný do vinice vstoupil,“ předpokládá za organizátory tajemník městského úřadu Petr Hanák.

Návštěvníci poznají také letošní hlídače, takzvané hotaře, které na akci jmenuje horenská rada. Jejich úkolem bude chránit úrodu ve vinicích před nenechavými zloději, ale třeba i špačky. Hotaři jsou jediní, kteří mohou vstoupit do vinohradů, kromě majitele. Výjimku mají jen těhotné ženy a nemocní, kteří si v horkém dni smí utrhnout tři hrozny vína pro osvěžení.

Návštěvníci Strážnice si užijí ale i takzvané traťové košty vín, které v jednotlivých lokalitách pořádají tamní vinaři. „Pobaví soubor lidových písní a tanců Danaj, zahraje dechová hudba Svárovanka, cimbálová muzika Krepina a Strážničtí hotaři,“ zve Hanák.

Za vstupné zaplatí příchozí sto korun. Zajištěna je i kyvadlová doprava z autobusového nádraží a zájemce přepraví každou půl hodinu.

Bořetice

Tradiční recese a nadsázka zavládne v sobotu i v Bořeticích na Břeclavsku. Rituál Zarážení hory tam vypukne od čtyř hodin odpoledne v areálu vinných sklepů Kraví hora na Vinckově náměstí.

Představitelé Svobodné spolkové republiky Kraví hora Bořetice zároveň oslaví dvacetileté výročí založení svého recesistického vinařského státu. „Zahajovací proslov před sídlem republiky přednese náš prezident takzvaně na furt Václav Petrásek. Pak si lidé užijí vystoupení ochotníků z Uherčic, kteří předvedou samotný obřad a vyhlášení zákazu vstupu do vinohradů. Zahraje cimbálová muzika Hudci a vinaři otevřou své sklepy k ochutnávkám vín. Budeme grilovat vepřové i kuřecí steaky a je pravděpodobné, že už bude k pití i první burčák z odrůd Solaris a Irsay Oliver,“ láká do Bořetic prezident netradiční republiky Stanislav Novák.

Akce v Bořeticích potrvá do deseti hodin večer, vstupné se neplatí. Poplatek za víno je dobrovolný.

Kvůli hygienickým opatřením ale organizátoři vybízejí k dodržování zásad. „Lidé by měli respektovat dvoumetrové rozestupy a hlavně pít z jedné skleničky,“ nabádá Novák.

Do Bořetic se chystá i Jiří Pinkava z Blanska. „Že bude už burčák? To si nesmím nechat ujít,“ znamená si lákavé slovo do diáře na sobotu.

Tipy z Břeclavska

Henckeovy barokní varhany 
KDY: sobota od 17.00
KDE: Zámek Valtice
ZA KOLIK: 100 korun
Hoboj, klarinet a fagot v podání Pražského dechového tria rozezní zámeckou kapli ve Valticích. Hudebníci zahrají v koncertním cyklu Henckeovy barokní varhany i díla W. A. Mozarta, F. X. Duška, či Antonína Dvořáka. Za vstupné zaplatí příchozí sto korun.

Noční otevřené sklepy
KDY: sobota od 14.00
KDE: Velké Němčice
ZA KOLIK: 700 korun

Na noc otevřených sklepů zvou v sobotu  vinaři z Velkých Němčic. Začíná od dvou hodin odoledne v prostoru před kostelem. Za cenu 700 korun mohou příchozí ochutnávat vína ve zhruba dvacítce sklepů, vstupenka zahrnuje i poukázku na nákup vína v hodnotě 150 korun. Večer zahraje cimbálová muzika, zájemce z okolí přepraví vinný autobus. Sklepy se uzavřou v deset hodin večer.

Rock Festival Na vodě
KDY: sobota od 15.00
KDE: Břeclav
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Na setkání spřízněných kapel i grilování s názvem Rock Festival Na Vodě se mohou těšit obyvatelé a návštěvníci Břeclavi. Uskuteční se v sobotu od tří hodin odpoledne v nově zrekonstruovaném areálu Na vodě ve staré Břeclavi. Od pěti odpoledne zahrají SOL, Yantar, Nešvilský krúžek a Devět Životů. Vstupné je dobrovolné.

 

Poběžíme, uvidíme…
KDY: sobota od 15.30
KDE: Břeclav
ZA KOLIK: registrace od 150 korun

Nadšenci, začátečníci i vytrvalci si mohou zaběhat v sobotu v Břeclavi. Sedmý ročník tradičního letního běžeckého závodu s názvem „Poběžíme, uvidíme…“ startuje o půl čtvrté odpoledne na Cyklosféře. Běžci si mohou vybrat tratě v délce 5, 10 a 21 kilometrů.

Kácení máje v Rakvicích
KDY: sobta od 19.30
KDE: Rakvice
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Rakvičtí chlapi a Rakvická chasa pořádají v sobotu Kácení máje. V programu účinkují za doprovodu cimbálové muziky GURÁŠ z Velkých Bílovic Mužácký sbor Kostice – Tvrdonice, Lanštorfčané, Starobřeclavský mužácký sbor, RACHLAP – Rakvičtí chlapi, RAŽENKY – Rakvické ženy. Návštěvníky pobaví lanžhotský vypravěč a zpěvák Franta Uher. Po skončení programu následuje zábava s dechovou hudbou CYRILKA. Po celou dobu bude možné zdarma ochutnat vína vinařů ze spolku Vinaři z Rakvic. Začátek je v 19.30 v Sokolovně, vstupné je dobrovolné.

Tradiční krojované hody v Milovicích 
KDY: pátek od 16.00, sobota od 9.00
KDE: Milovice
ZA KOLIK: 120 korun, krojovaní zdarma

Postavením máje na návsi zahájí v pátek ve čtyři hodiny odpoledne milovická chasa Tradiční krojované hody. Večer se uskuteční hodová diskotéka. Do krojů se obléknou stárci a stárky v sobotu. V devět hodin ráno na ně čeká mše v kostele, o půl hodiny později předávání hodového práva před Obecním úřadem. Krojovaný průvod obcí odstartuje Dětské sluníčkové sólo v Atrium Milovice, hodová zábava začíná v osm hodin večer. K tanci a poslechu hraje Slovácká kapela Romana Horňáčka. Za celou chasu se na Vás těší hlavní stárkovský pár Adam Famfrla a Aneta Bajková.

Další tipy z regionu

Hodonínsko

Otevřené sklepy Ratíškovice
KDY: sobota od 13.00
KDE: Ratíškovice
ZA KOLIK: 400 korun

Setkat se s vinaři a ochutnat jejich vína mohou zájemci v sobotu v Ratíškovicích na akci otevřených sklepů. Příchozí zavítají do více než dvaceti sklepů v lokalitě Na Slavíně, z toho pět bude profesionálních vinařství. Za cenu 400 korun dostanou příchozí originální sklenku s taštičkou, mapu, 20 poukázek na ochutnávku vín a stokorunový poukaz na nákup lahve. Akce začíná v jednu hodinu odpoledne.

Blanensko

Boskofest
KDY: sobota od 12.00
KDE: Boskovice
ZA KOLIK: 549 korun

Třetí ročník Boskofestu zažije v sobotu zámecká zahrada v Boskovicích na Blanensku. Hudební program začne v poledne a se svými vystoupeními se vystřídají legendy české populární hudby jako Hana Zagorová, Dara Rollins, a kapely Slza, Monkey Bussines. Hudební nostalgii probudí svým vystoupením Karel Gott revival . Moderátorem programu bude Ondra Urban. Vstupné je 549 korun.

Znojemsko

Otevřené sklepy
KDY: sobota od 10.00
KDE: Hrádek
ZA KOLIK: 200 korun

Přátelé dobrých vín zamíří v sobotu do Hrádku na Znojemsku. Tamní vinaři pro ně od deseti hodin už po druhé otevřou dvacet sklepů a nabídnou nejzajímavější vzorky svých vín. Chystají i chutné občerstvení a živou hudbu mezi sklepy. Od kulturního domu čeká návštěvníky až tři kilometry dlouhá procházka několika sklepními uličkami. Vstupné je 200 korun.

Brněnsko

Dopravní nostalgie
KDY: pátek, sobota a neděle vždy od 10.00
KDE: Brno
ZA KOLIK: 1+1 zdarma

Vozy hromadné dopravy staré mnoho desítek let potěší lidi v ulicích Brna.Tradiční akce Dopravní nostalgie nabídne například dnes po celý den výstavu historických autobusů na náměstí Svobody, zítra a pozítří vyhlídkové jízdy ve veteránských vozech včetně koněspřežné a parní tramvaje. Kompletní program zájemci najdou třeba na webu technicalmuseum.cz.