Svatovavřinecké slavnosti 2020
KDY: pátek 7.8. od 18.30 až pondělí 10.8.
KDE: Masarykovo Náměstí, Hodonín
ZA KOLIK: pátek a sobota zdarma, neděle 70 korun, pondělí 50 korun

Čtyřdenní dávku folkloru, hudby i divadla si užijí účastníci Svatovavřineckých slavností v Hodoníně. Na tamním Masarykově náměstí startují v pátek v půl sedmé večer koncerty kapel a skončí hodovou recesí v pondělí v noci. Přestože je letošní program slavností nabitý, museli pořadatelé kvůli hygienickým opatřením některé oblíbené události zrušit. „Návštěvníci letos neuvidí například historický průvod i historické ležení, obejít se budou muset i bez jarmarku a stánků na Národní třídě, ty ale najdou v areálu akce, po celém náměstí od kostela až po radnici včetně staré tržnice,“ nastínil ředitel pořádajícího Domu kultury Marcel Řimák.

Páteční program pod názvem Hodonínský Vavřínek láká na originální muzikantské duo Mirek Kemel a Vladimír Javorský. Od osmi večer je vystřídá Ota Balage Band feat. Tereza, před desátou zahraje Countrio a po půlnoci Bulvaar.

Sobotní Svatovavřinecký jarmark zahájí divadlo pro děti. Pohádku O pejskovi a kočičce jim předvedou herci souboru Sem Tam Fór. Od dvou hodin odpoledne si přijdou na své příznivci folkloru. „Zahraje cimbálová muzika Dur, pobaví Dětský folklorní soubor Duběnka, Folklorní soubor Erteple, Valša Holíč a zatančí Hodonínské mažoretky,“ pozval Řimák.

Příznivce tvrdší muziky potěší od pěti hodin večer kapela Doctor Victor, poté rozpálí podium slovenská rocková skupina Desmond a v devět večer nezaměnitelná zpěvačka Lenny. Noc pak zakončí Premier a Exargema. Na páteční a sobotní program Svatovavřineckých slavností je vstupné zdarma.

Neděle už bude hodonínské náměstí a ulice města patřit hodům a krojované chase. Nejdříve zajdou stárci v krojích do kostela na mši svatou, začíná v deset hodin dopoledne. Od dvou hodin odpoledne se mohou přihlížející těšit na krojovaný průvod městem, taneční zastávky i rituální žádání starosty města o povolení hodů. Od půl čtvrté odpoledne si všichni užijí hodovou taneční zábavu, ke které bude vyhrávat dechová hudba Bojané a cimbálová muzika Neoveská. Za vstupné na nedělní hodové zábavy zaplatí příchozí sedmdesát korun.

Pondělní hody se už ponesou v duchu recese. „V sedm hodin večer vyjdou od kulturního domu průvodem stárky v chlapeckých krojích. Půjdou po pěší zóně a Národní třídě na Masarykovo náměstí,“ upřesnil Řimák. Od půl osmé večer vypukne poslední hodová zábava za účasti krojovaných a řízné dechové hudby Bojané.

Kvůli nařízení vlády ohledně konání hromadných akcí venku nesmí být do areálu vpuštěno více než tisíc návštěvníků, kontrolu zajistí pořadatelé systémem vrácenek, u každého ze dvou vchodů i u toalet budou umístěny dezinfekce. „Prosíme návštěvníky, aby je používali, jde nám především o zdárný průběh slavností a zdraví všech zúčastněných. Věřím, že i přes tato opatření si společně Svatovavřinecké slavnosti užijeme,“ apeloval Řimák.

Uskutečnění slavností vítá i Kateřina Kristová. „Jsem ráda, že se Hodonín nevzdal a rovnou to vše nezrušil a slavnosti proběhnou,“ vyjádřila se na facebookové stránce města.

Tipy z Břeclavska

Mikulovské pivobraní
KDY: pátek od 14.00 až sobota
KDE: Mikulov
ZA KOLIK: od 150 do 750 korun
Rockové kapely, pivní speciály malých pivovarů, soutěže a spousta atrakcí pro celou rodinu. To je pozvánka na Mikulovské pivobraní, které se koná od pátku od dvou hodin odpoledne do sobotní půlnoci v amfiteátru v Mikulově. Zahrají kapely Maniac, Limetall, Horkýže Slíže, Walda Gang, DE BILL HEADS, Easy Line, Komunální Odpad, Anacreon, Doga, Hämatom z Německa a KISS forever band z Maďarska.

Koncert Ewy Farne 
KDY: pátek od 18.30, koncert od 20.00
KDE: Zámek Valtice
ZA KOLIK: od 450 korun
Užít si koncert Ewy Farne v zámecké zahradě ve Valticích mohou zájemci v pátek od osmi hodin večer. Čeká je i gastronomický program, víno, drinky i pivo.

Kaprfest
KDY: sobota od 15.00
KDE: Břeclav
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Blues, rock i folk si užijí v sobotu návštěvníci Kaprfestu pod břeclavským zámkem. Od tří hodin odpoledne zahrají Strupáč, Subtilní objekt, Žamboši, HB Stop, Živé květy a Tammy s kytaristou Jergušem Oravcem.

Otevřené sklepy 
KDY: pátek od 17.00 až neděle
KDE: Strachotín
ZA KOLIK: vstup zdarma

Ochutnávat vína přímo u vinařů mohou zájemci po tři dny ve Strachotíně. Otevřené sklepy tam startují v pátek od pěti hodin odpoledne, v sobotu od jedné hodiny a v neděli od deseti dopoledne.

Kolo pro život
KDY: sobota od 9.00
KDE: Hustopeče
ZA KOLIK: neuvedeno

Příznivci cyklistiky zamíří v sobotu do Hustopečí na závod seriálu horských kol s názvem Kolo pro život. Startuje od devíti hodin ráno na Dukelském náměstí. Účastníky čekají dvě trasy podle zdatnosti i takzvaná Family jízda pro rodiny s dětmi. V areálu společnosti Agrotec je připravený také zábavný program.

Další tipy z regionu

Vyškovsko

Pohádkoland
KDY: sobota od 10.00
KDE: Slavkov u Brna
ZA KOLIK: od 299 korun

Rodinný festival Pohádkoland zaplní zámecký park ve Slavkově u Brna. Návštěvníci se mohou těšit na řadu hudebních vystoupení. Dívčí uskupení Lollipopz, ale také Miro Jaroš, Fíha Tralala a Baby Band, Štístko a Poupěnka, Kája dětem, MiOli nebo Paci Pac zazpívají a zatančí v sobotu od deseti hodin dopoledne.

Blanensko

Sraz veteránů
KDY: sobota od 13.00
KDE: Senetářov
ZA KOLIK: neuvedeno

Do Senetářova na Blanensku zamíří v sobotu příznivci veteránů. Místní spolek Muzeum tam pořádá od jedné hodiny po poledni v zahradě za muzeem sraz automobilových a motocyklových veteránů. Návštěvníci se mohou těšit i na ukázku dřevorubeckého sportu, a ochutnávka gulášů. Svůj program budou mít i děti.

Znojemsko

Majáles
KDY: sobota od 17.30
KDE: Znojmo
ZA KOLIK: zdarma

Odložený tradiční Majáles oslaví v sobotu mladí ve Znojmě. Protože jsou prázdniny zůstane z obvyklého programu hlavně odpolední a večerní série hudebních vystoupení na Horním náměstí. Od půl šesté večer zahraje Patrik Malý, kapela Like-It, Sima, a Rytmus, dvě taneční vystoupení si připravila formace Crazy Steps Breakers.

Brněnsko

Šermíři v Mincmistrovském sklepě
KDY: sobota od 12.00
KDE: Dominikánské nám., Brno
ZA KOLIK: dospělí 120 korun

Do doby, kdy Brno obléhaly švédská vojska se přenesou lidé v Mincmistrovském sklepě na Dominikánském náměstí. V sobotu každou hodinu od dvanácté lidi čeká speciální komentovaná prohlídka. Potkají při ní šermíře, kteří jim povypráví třeba historicky z období třicetileté války. Dospělí zaplatí 120 korun, děti a důchodci polovinu. Pořadatelé doporučují rezervovat lístky předem.