Festival jídla v Pohořelicích

KDY: sobota a neděle od 10.00
KDE: Pohořelice
ZA KOLIK: vstup zdarma, platí se konzumace

Vyzkoušet gastronomii hned několika kontinentů u rozmanitých food trucků a pojízdných bister mohou o víkendu návštěvníci prvního ročníku V Poho Food festu v Pohořelicích na tamním vojenském hřišti.
Organizátoři se pro první oficiální ročník rozhodli po loňské zkoušce. „Nultý ročník se nám osvědčil, proto jsme se rozhodli jít do toho letos znovu s prvním oficiálním ročníkem. Některé plány jsme sice museli kvůli covidu trochu omezit, ale i tak máme potvrzených třicet foodtrucků a dalších účastníků, kteří budou nabízet jídlo a pití. Chystáme i další doprovodný program,“ uvedl hlavní organizátor Michal Lesnek.
Rozmanitá pojízdná občerstvení a jejich obsluhy se budou návštěvníky opět snažit přesvědčit, že i v pojízdném stánku na ulici dokáží připravit zajímavé pochoutky. „Letos jezdím po festivalech méně, ale v Pohořelicích jsem byl už loni a protože to skutečně byla pohodová akce, tak se tam chystám i letos. Nabízet budeme samozřejmě naše speciality jako je tvarůžkový tataráček, trhané hovězí v medu, hovězí krk s koprovým přelivem,“ uvedl Lukáš Janota, který se do Pohořelic chystá se svým truckem To chcešš.

Naproti tomu Anna Babjáková se svým Anne's foodtruck je na cestách každý víkend. „Po festivalech jezdím pravidelně týden co týden, o Pohořelicích jsem slyšela chválu od kolegů, tak tam vyrážím poprvé taky. Mojí specialitou pocházející z Quebecku jsou poultine, což jsou domácí hranolky s omáčkou z hovězího vývaru a sýrem,“ lákala Babjáková.
Pořadatelé slibují i další zajímavé speciality. „Snažíme se, aby naše nabídka byla co nejpestřejší. Přijedou foodtrucky s nabídkou italských, španělských, asijských, mexických i amerických specialit. K ochutnání budou burgery, ale určitě nezůstane jen u nich,“ řekl Lesek.
Pořadatelé připravili i doprovodný program. „Na hudebním podiu vystoupí v sobotu pohořelický Red Sock Orchestra, v neděli bude hrát regionální kapela Hrad92,“ informoval Lesnek.
Protože v areálu hřiště je dirt park pro odvážné jezdce na BMX kolech, mohou si malí návštěvnici vyzkoušet i svoje dovednosti v sedle. „Na místě budou instruktoři i několik kol k zapůjčení,“ doplnil Lesnek.
Děti se zájmem o klidnější zábavu budou mít také několik příležitostí k vyžití. „Na místě budou dva řetízkové kolotoče a skákací hrad. Tvořivé děti mohou navštívit také halloweenský koutek, kde si vydlabou dýně,“ pokračoval Lesnek.
Pořadatelé podle jeho slov budou dbát i na zvýšenou opatrnost v souvislosti se současnou epidemickou situací. „Máme výhodu, že vojenské hřiště je rozhlehlé. Proto stánky a foodtracky rozmístíme s většími odstupy a na všechny návštěvníky budeme apelovat, aby se chovali v souladu s pravidly a byli vzájemně ohleduplní, abychom si mohli víkend na prvním V Poho festu všichni v klidu a bezpečně užít,“ zdůraznil hlavní organizátor pohořelického svátku uliční gastronomie Michal Lesnek.

Tipy z Břeclavska

Festival národních kuchyní 
KDY: pátek od 12.00 do 18.00
KDE: Břeclav
ZA KOLIK: ochutnávky zdarma

Ochutnat jídla z různých koutů světa mohou zájemci v pátek v Břeclavi. Koná se tam první ročník Festivalu národních kuchyní. Uskuteční se od 12.00 do 18.00 před tamním Domem školství na ulici 17. listopadu. Kromě ochutnávek jídel lidé uvidí i národní zvyky a vyslechnou si hudbu národních menšin. Ochutnávky jsou zdarma. Akci pořádá město Břeclav.

Zarážení hory a zábava u burčáku
KDY: sobota od 16.00
KDE: Velké Pavlovice
ZA KOLIK: 120 korun

Tradiční rituál Zarážení hory v podání ochotníků si užijí příznivci vína v sobotu ve Velkých Pavlovicích. Akce se koná jako zeštíhlená varianta zrušeného Velkopavlovického vinobraní, kvůli Covid-19. V areálu za sokolovnou si od čtyř hodin odpoledne příchozí vychutnají vína i burčák od tamních vinařů, zahraje cimbálová muzika Lašár a Kožuch – Kabát revival. Za základní vstupné zaplatí příchozí 120 korun.

Vinobraní na zámku Valtice 2020 
KDY: pátek od 16.00, sobota od 10.00
KDE: Zámek Valtice
ZA KOLIK: vstup zdarma

Třetí zářijový víkend bude ve Valticích patřit Vinobraní na zámku. Uskuteční se od pátku do soboty. Příchozí ochutnají vína od malých vinařů, ale také oranžová a naturální vína, vína VOC Valtice a lichtenštejnská vína. Na nádvoří zahrají cimbálové muziky Starobřeclavská, Otazník, Osminka, Kapuráci i DUR. Kromě nabízených pokrmů si lidé vychutnají i speciality Zámecké čokoládovny. Vstupné na akci je zdarma, návštěvníci platí jen platí jednotlivé degustace nebo konzumované vzorky či pokrmy.

Lázeňské vinobraní 
KDY: sobota od 12.00
KDE: Lázně Lednice
ZA KOLIK: vstup zdarma

Na víno, ale také jarmark, program pro dospělé i děti, ohřívané lázeňské oplatky i na ukázku procedur láká Lázeňské vinobraní v Lednici. Začíná v sobotu v poledne na lázeňské kolonádě. Pobaví třeba Jiří Helán a Hanka Cvrkalová s kapelou, děti čeká divadlo.

DALŠÍ TIPY

Blanensko

Pivní pouť
KDY: sobota od 13.00
KDE: Černá Hora
ZA KOLIK: 350 korun

Tradiční Pivní pouť chystají na sobotu pořadatelé v Černé Hoře na Blanensku. Areál pivovaru bude otevřený od jedné hodiny odpoledne, ve dvě zahraje oblíbená kapela No Name, po nich vystoupí revival Pink Floyd – Distant Bells, Doktor PP a po sedmé večer hudební program uzavřou Support Lesbiens, vstupné na místě je 350 korun, kapacita akce je tisíc lidí.

Hodonínsko

Oskorušobraní v Tvarožné Lhotě  
KDY: sobota od 13.00
KDE: Tvarožná Lhota, Salaš Travičná
ZA KOLIK: 40 korun

Oslavu stromu oskoruše s jeho plody v různém zpracování, ale i folklor si užijí návštěvníci Oskorušobraní v Tvarožné Lhotě. Začíná v sobotu od jedné hodiny na Salaši Travičná. Lidé se mohou těšit na košt pálenek z oskoruší, výstavu ovoce, poradnu a prodej stromků oskoruší, soutěže a hry, shánění ovcí i projížďky na koních. Hrát bude Savana a Fčeličky. Za vstupné zaplatí návštěvníci 40 korun. 

Vyškovsko

Drakiáda na letišti  
KDY: sobota od 10.00
KDE: Vyškov, letiště Marchanice
ZA KOLIK: zdarma

Užít si sobotu plnou zábavy a na čerstvém vzduchu mohou rodiny s dětmi ve Vyškově na letišti Marchanice. Díky dílničce brněnského Technického muzea si děti vyrobí draka a zapojí se do soutěže. Zájemci si prohlédnou letadla Aeroklubu Vyškov nebo navštíví Letecké Muzeum. Chybět nebudou ani ukázky techniky armády, policie a hasičů. Odvážlivci si mohou vyzkoušet let na kluzácích a motorových letadlech. Začátek je v deset hodin dopoledne, vstupné se neplatí.

Znojemsko

Oslava 800 let Mašůvek
KDY: sobota od 10.00
KDE: Hluboké Mašůvky
ZA KOLIK: zdarma

Výročí 800 let od první písemné zmínky si v sobotu připomenou lidé v Hlubokých Mašůvkách na Znojemsku. V deset hodin ráno začne slavnostní mše, v jedenáct následuje odhalení zvoničky na náměstí. Hlavní program oslav začne ve dvě hodiny odpoledne, ve čtyři následuje zasazení pamětního stromu, v pět zazpívá v kostele znojemský sbor Carmina Clara a v osm začne zábava se skupinou Bagr a Michalem Šafratou na Mariánském náměstí.

Brněnsko

Eurobikefest 
KDY: do neděle
KDE: Pasohlávky
ZA KOLIK: 950 korun

Festival Eurobikefest mohou navštívit zájemci v Pasohlávkách. V ATC Merkur potrvá až do neděle. Kromě motorek si účastníci užijí kaskadérská vystoupení, freestyle motocross, wakeboard show, vyhlídkové plavby s degustacemi, lety vrtulníkem i oblíbený Zombie run. Na dvou pódiích zahrají mimo jiné Doga, Rybičky 48, AC/DC Tribute, Alkehol či Tanja. Vstupné je 950 korun.