Za méně než pět tisíc dostanete hodinky s AMOLED displejem, jedním z nejpřesnějších měřících senzorů na trhu a s přibližně 9denní výdrží baterie. Přestože po designové stránce nijak neoslní, jedná se o ideální volbu na túru a na sport.

Za 4699 korun jsou Huawei Watch GT 3 SE ideální dárek k Vánocům ve středně nižší cenové kategorii. Momentálně jsou ale náhodou také ve slevě klasické Watch GT 3 se silikonovým páskem, a to dokonce jenom za 4490 korun. Proč tedy namísto ke kovaříčkovi nejít rovnou ke kováři a ušetřit ještě 200 korun? Možná proto, že Watch GT 3 SE nejsou klasickou odlehčenou verzí a my si záhy ukážeme proč.

Odlehčené, nikoliv laciné

Huawei často klade u svých produktů důraz na solidní a prémiové zpracování, a proto má většina jejich hodinek kovové pouzdro. To z nich sice dělá po vizuální stránce elegantní kousky, ale zároveň jim přidává na váze. Huawei Watch GT 3 SE si nehraje na „něco víc“ a ani nepůsobí zbytečně kýčovitě. Tvrzený polymer je tak lehký, že často úplně zapomenete, že hodinky máte vůbec na ruce. Silikonový pásek je mnohem tvrdší než u jiných modelů, ale zároveň nijak neškrtí a nepřekáží. Celkově tak hodinky mají okolo 35 gramů a oproti klasickým Watch GT 3 tak nepůsobí nijak těžkopádně.

Luneta se stupnicí okolo displeje na první pohled připomíná vojenské hodinky, zvlášť v kombinaci se zeleným barveným zpracováním, které jsme testovali také my v redakci. Je tedy jasné, že takové hodinky se po vizuální stránce hodí spíše ke sportovnímu či neformálnímu oblečení. S oblekem příliš neladí a působí příliš jako pěst na oko. Podobně jako Watch GT 3 má také verze SE dvě tlačítka po stranách. Spodní slouží k rychlému aktivování sportovních módů a horní k rychlému přístupu do menu.

U modelů Watch GT byla horní korunka otočná a mohlo se skrz ní jednoduše rolovat v nabídkách a mezi různými funkcemi. U verze SE tomu tak ale bohužel není, a to i přestože samotná korunka otáčivá je. Pro každou akci je tak třeba stále sahat na obrazovku, což trochu komplikuje manipulaci třeba při běhání.

AMOLED a extrémní výdrž

Jednou z největších předností Huawei Watch GT 3 SE je určitě AMOLED displej. V této cenové kategorii snad neseženete u chytrých hodinek lepší. Velikostí 1,43 palce je dokonce o trochu málo více, než u konkurenčních modelů stejné cenové relace a černý „slepý“ pruh okolo lunety je naprosto zanedbatelný. Hlavní ovšem je, že displej reaguje na dotek takřka intuitivně a naprosto plynule. Žádné zasekávání, žádné pomalé načítání, prostě nic. To bych očekával spíše u hodinek vyšší třídy, a displej tak byl pro mě velmi milým překvapením.

Huawei zároveň nabízí neuvěřitelné množství ciferníků, a to buď za pár korun, nebo také úplně zadarmo. Huawei Watch GT 3 SE si tak lze vždy personalizovat podle sebe a pokud budete chtít design trochu obměnit, jednoduše si přes aplikaci Zdraví nainstalujete jiné pozadí. Celou obrazovku pak chrání proti přímému nárazu a poškrábání ochranné sklíčko Gorilla Glass. AMOLED displej se u chytrých hodinek nepoužívá tak často z toho důvodu, že je velmi náročný na výdrž. Hodinky je tak třeba nabíjet třeba i každý den nebo obden. Huawei ale garantuje až maximální 14denní výdrž, což je opravdu hodně. Během aktivního testování nám hodinky vydržely nabité 9 dnů, a to se pravidelně využívaly všechny dostupné funkce a sportovní módy.

close Celkově tak hodinky mají okolo 35 gramů info Zdroj: Deník/Jan Bartošík zoom_in Celkově tak hodinky mají okolo 35 gramů

Sportem ku zdraví

Je evidentní, že Watch GT 3 SE jsou chytré hodinky dělané hlavně na sportovní a outdoorové aktivity. Krom toho, že jsou tedy lehké a odolné, tak také oplývají více jak 100 různými sportovními módy od klasického běhu přes veslování až po snowboarding. Lze si také vytvořit vlastní cvičební plán podle toho, na co se zrovna nejvíce chcete soustředit – hubnutí, relax, nebo třeba posílení imunity. Pro běžce je pak v hodinkách interaktivní osobní trenér. Krom toho, že monitoruje samotnou aktivitu, je schopný vytvořit také individuální plán na základě uživatelových potřeb.

Při běhu pak říká, kdy máte zpomalit, přejít do chůze nebo se naopak znovu rozeběhnout. Dává pak také cenné rady jak při běhu zvedat nohy, či dýchat. Pokud s během tedy teprve začínáte, tak virtuální trenér je pro vás ideální zkušený parťák. Monitoring funkcí jako tep, okysličení krve a spánku je nadmíru přesný. Senzor na spodku hodinek s funkcemi TruSeen+ 5.0 a Truesleep fungují skvěle. Okysličení krve jsme měřili souběžně s certifikovaným oxymetrem a výchylka byla minimální.

Co se týká měření spánku, tak jsem snad nezažil přesnější. Občas se u chytrých hodinek stává, že hned po prvním krátkém probuzení přestanou měřit, nebo si naopak myslí, že ještě spíše, přitom jste už dávno vstali z postele. Huawei Watch GT 3 SE reagují ale naprosto instinktivně a pokaždé přesně v moment, kdy jsme si řekl, že vstávám z postele, zavibrovaly a ukončily měření. Trošku zamrzí, že neměří teplotu, což je dneska evergreen výbavy každých chytrých hodinek.

Vždy víte, kde se zrovna nacházíte

Součástí výbavy Watch GT 3 SE je samozřejmě také GPS. Při venkovním běhu u sebe tak nemusíte mít telefon, ale hodinky si trasu zapamatují a po připojení k telefonu zadají údaje do aplikace. Interní paměť také zaručí, že si hudbu můžete nahrát rovnou dovnitř a není třeba využívat mobilních přehrávačů. Najdete zde také několik funkcí vhodných na túry, jako kompas, barometr, ale také Petal Maps s navigací. Nechybí samozřejmě také předpověď počasí. S chytrými hodinkami se sice nedá přímo volat, ale lze s nimi hovory přijímat a předem určenými odpovědmi odepisovat na zprávy. Pokud tedy zrovna jste veprostřed cvičení nebo procházky, není třeba vytahovat telefon a zbytečně se rozptylovat. Jedno klepnutí na displej hodinek vše rychle vyřeší.

Finální shrnutí

Huawei se se svým modelem Watch GT 3 SE vydal na cestu, které se dříve spíše vyhýbal. Namísto luxusně zpracovaných kovových hodinek vyšší třídy představil odlehčenou, ale zároveň nadstandardně vybavenou verzi pro ty, kdo se rádi věnují různým fyzickým aktivitám. Ideální jsou pak na dlouhé túry, horské výšlapy či nocování „pod širákem.“ Pokud ale před outdoorovými aktivitami dáváte přednost raději fitku nebo třeba sálovému fotbalu, s Huawei Watch GT 3 SE rozhodně nešlápnete vedle.

A na trhu momentálně neseženete lepší hodinky do 5000 s AMOLED displejem a až 14denní výdrží baterie. Měření funkcí je velmi přesné a jednotlivé funkce nejsou složité na používání. A přestože po designové stránce se nejedná o nijak výjimečně zpracovaný model, svoji funkci asistenta na sport a outdoor plní na jedničku.