Vzhledem k nedávnému masivnímu úniku ropy z tepelné elektrárny v Norilsku, který na Sibiři zamořil řeky a způsobil ekologickou katastrofu, vyvolal současný incident s hromadně umírajícími mořskými životy obrovskou pozornost. Úřady okamžitě zahájily rozsáhlé vyšetřování, zda do mořské vody neunikají jedovaté látky z podzemních zásobníků, pocházejících ještě z dob existence Sovětského svazu.

Do deseti metrů hloubky uhynulo téměř všechno

Tým potápěčů z Kronocké státní přírodní rezervace oznámil, že v hloubkách od pěti do deseti metrů kolem pobřeží uhynulo na 95 procent veškerého mořského života, který je normálně obývá.

"Jde o hromadný úhyn, naživu zůstává jen několik velkých ryb, krevet a krabů, ale ve velmi malém počtu," uvedl vědec Ivan Usatov z Kronocké rezervace, který se kvůli tragickému vývoji sešel s guvernérem Kamčatky Vladimírem Solodovem.

Hromadný úhyn slonů vyvolala podle vědců otrava sinicemi, které zamořily vodní plochy
Tragédie vysvětlena: experti přišli na to, proč v Botswaně záhadně umírají sloni

Ruské zastoupení Světového fondu na ochranu přírody zveřejnilo prohlášení, podle nějž mořskou vodu neznečistila ropa, ale "prudce jedovatá průzračná látka s vysokou rozpustností ve vodě". 

Na přítomnost toxických prvků ve vodě upozorňovali od září také surfaři, kteří se vraceli z mořských vln na břeh s pálícíma a prudce podrážděnýma očima. Podle kamčatského guvernéra utrpěli popáleniny rohovky.

V Novém Mexiku dochází k záhadnému úhynu velkého množství ptáků
Ptačí apokalypsa. Vědci bijí na poplach, v USA záhadně hynou tisíce opeřenců

Kamčatka je proslulá velkolepými přírodními scenériemi s činnými sopkami a nespoutanou severskou divočinou, v níž žije bohatá fauna, včetně medvědů hnědých. Poloostrov je jen řídce osídlen, na celé jeho ploše žije jen něco přes 300 tisíc obyvatel.

Ruské úřady začaly horečně jednat, což jim podle agentury AfP přikázal osobně ruský prezident Vladimír Putin. Ten při červnovém úniku ropy do arktických řek zodpovědným orgánům veřejně vytkl, že jednají pomalu a vyhýbavě.

Možný zdroj?

Ruští vědci se v současnosti snaží zjistit zdroj znečištění a ověřují všechny možné hypotézy, jak mohlo k hromadnému úhynu dojít, včetně teorie o důsledku přirozeného působení mikroskopických mořských řas. Důraz však kladou na prozkoumání potenciálních příčin způsobených člověkem.

Toto úterý experti odebrali vzorky vody a půdy z vyhaslého vulkánu Kozelskij, který se už od sovětské éry používal k ukládání jedovatých látek hluboko do země.

Stovky let staré kosti tučňáků, které odhalilo tání Antarktidy
Poklad na Antarktidě. Tající sníh odkryl přes 800 let staré ostatky

"Ptáme-li se na zdroj znečištění, jako nejpravděpodobnější odpověď se nabízí právě Kozelská sopka, kam se ukládaly jedovaté chemické látky," uvedl guvernér Solodov. 

Areál byl pro skladování pesticidů otevřen v roce 1979 a v současnosti jej z právního hlediska nikdo nevlastní. Podle Solodova inspektoři zjistili, že ostnatý drát, který celý prostor ohrazoval, byl na některých místech přeřezán a že také došlo k poškození ochranného krytu. 

"Podle oficiálních údajů obsahuje nestřežený areál kolem 108 tun pesticidů a jedovatých chemikálií," uvedl ve svém prohlášení ředitel  ruského zastoupení mezinárodní neziskové organizace Greenpeace Ivan Blokov. Skupina má na místě vlastní tým, který poblíž areálu testuje kvalitu vody.