"Měsíc bude velice blízko velkých planet. Teď, jak se dostává do fáze úplňku, tak je na opačné straně oblohy. A ve stejné části oblohy jsou Jupiter a Saturn, které jsou blízko opozice se Sluncem. Čili tam bude jejich velice pěkné setkání," uvedl Horálek. Nejlepší podívaná podle něj nastane z 25. na 26. července. "Kdy budou Jupiter, Saturn a Měsíc po úplňku tvořit takový hezký trojúhelník a budou vidět po celou noc," popsal.

Měsíc kolem úplňku nyní ruší pohled na Mléčnou dráhu, brzy však podle Horálka ustoupí z noční oblohy na ranní a podmínky se výrazně zlepší. "Zase se začne objevovat krásná letní Mléčná dráha, která právě na přelomu července a srpna bývá vidět nejlépe. Kolem půlnoci je v nadhlavníku. Takže je vidět po celou noc. To je asi největší lákadlo, zejména pro ty, kteří pojedou na dovolenou někam do přírody," uvedl. "Jupiter a Saturn jsou navíc pozorovatelné, úhlově, relativně nedaleko Mléčné dráhy. Když bude člověk zrakem sjíždět po Mléčné dráze na jih, tak vedle centra Mléčné dráhy, tedy zhruba nad jihem vlevo najdeme jeden z jasnějších objektů - Saturn. A Jupiter, který je v průběhu noci nejjasnějším objektem," popsal astronom.

Černé díry ve vesmíru jsou velkou neznámou.
Úspěch českých vědců: Odhalili černou díru s unikátní hmotností

Horálek podotkl, že jedinou ještě jasnější planetou je Venuše - ovšem už za soumraku. Lidé ji mají zvečera hledat nad západním obzorem. "Ale tam je opravdu potřeba mít dokonale odkrytý obzor, protože je nizoučko a zapadá za soumraku, když je ještě světlo. Ale svítí opravdu intenzivně. Když člověk bude mít odkrytý obzor, tak by měl mít šanci spatřit ji bez větších potíží," řekl.

Příští týden se začnou objevovat také Perseidy, které letos vrcholí v noci z 12. na 13. srpna. "Nicméně už od konce července začnou první Perseidy létat a kadence meteorů bude pozvolna narůstat. Je dobré se koukat a občas něco poletí," podotkl astronom.