Podle odborníků pozoruhodné výsledky představili na lékařské konferenci Evropské společnosti pro lékařskou onkologii (ESMO) autoři nové studie. Podařilo se jim dosáhnout průlomu v léčbě rakoviny děložního čípku. Navíc s využitím stávajících, dostupných a levných metod.

Vědci se snažili zjistit, zda by krátký cyklus indukční chemoterapie v kombinaci s léky ke zničení co největšího počtu rakovinných buněk, prováděný před chemoradiací, snížil míru recidivy a úmrtí na tento typ rakoviny.

Přežilo 80 procent nemocných

Studie se účastnilo celkem 500 žen z pěti zemí ve věku 24 až 78 let. 250 žen s rakovinou děložního čípku v rámci výzkumu podstoupilo novou léčbu, jež spočívala v intenzivním šestitýdenním kurzu chemoterapie, po kterém následovala obvyklá léčba radioterapií včetně chemoradiace. Druhá půlka žen dostávala tradiční léčbu.

Po pěti letech žilo 80 procent pacientek s novou léčbou a u 73 procent z nich se rakovina nevrátila ani nerozšířila. Oproti tomu z 250 žen v kontrolní skupině žilo 72 procent pacientek, rakovina se nerozšířila ani nevrátila u 64 procent z nich.

Významná indukční chemoterapie

Stále více důkazů, včetně výsledku této studie, podle odborníků ukazuje, že má význam další krátká kůra chemoterapie před léčebnými postupy, jako je chirurgický zákrok nebo radioterapie.

„Nejenže může snížit pravděpodobnost, že se rakovina vrátí, ale lze ji také rychle podat pomocí léků, které jsou již dostupné po celém světě,“ citoval portál BBC Iaina Foulkese z britské organizace Cancer Research UK, jež celý výzkum financovala.

Jaké jsou symptomy rakoviny děložního čípku?

| Video: Youtube

Vedoucí výzkumná pracovnice z UCL Cancer Institute Mary McCormacková uvedla, že výsledky studie naznačují, že může krátký cyklus chemoterapie podané před standardní chemoradiací snížit riziko návratu nemoci či úmrtí až o 35 procent.

Největší posun za dvě dekády

„Jedná se o největší zlepšení výsledků u tohoto onemocnění za posledních 20 let,“ uvedla. Navíc to podle ní znamená, že jestli se pacientům rakovina nevrátí do pěti let, jsou pravděpodobně vyléčeni.

Z posunu jsou lékaři nadšení. „Doufáme, že krátké cykly indukční chemoterapie budou na klinice rychle přijaty,“ vylíčil podle portálu People Foulkes.

Odborníci se domnívají, že by se indukční chemoterapie mohla stát novým standardem péče.

Rakovina děložního čípku postihuje každý rok ve Spojeném království tisíce žen, z nichž mnohé jsou ve věku kolem 30 let. V České republice je každoročně diagnostikováno 800 nových případů onemocnění, 300 žen pak v důsledku rakoviny děložního hrdla zemře. Za účinnou strategii předcházení nemoci považují odborníci preventivní vyšetření u gynekologa.