V prestižním odborném magazínu Cell vyšla nedávno přelomová studie. Podle jejích autorů spolu rostliny nejenže dokážou komunikovat, ale ve stresu nebo když se jim ubližuje, dokonce „křičí“. Odborníci zjistili, že ve stresových situacích rostliny vydávají zvuky ve frekvencích, které jsou lidmi neslyšitelné, dokážou jimi ale promlouvat k dalším rostlinám či hmyzu.

Už dříve se vědělo, že v krizových situacích rostliny svým způsobem komunikují - tedy že mění barvy, tvar, intenzivně voní či smrdí. Rozšíření jejich komunikačních dovedností o vydávání zvuku ale otevřelo zcela nové obzory. 

Byť autoři studie „stresem“ a „ubližováním“ myslí například situaci, kdy rostlina třeba nemá dostatek vláhy, při zmínce o zoufalých výkřicích se nutně nabízí otázka, zda rostliny cítí bolest. Na její stoprocentní zodpovězení si ale lidstvo ještě bude muset počkat.

„Věda o tom doposud nic neví. Možná v budoucnu se na to přijde. Zatím se předpokládá, že bolest je výsadou živočichů,“ vysvětlila v dalším díle seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí vedoucí botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně Magdalena Chytrá. 

close 100 otázek a odpovědí info Zdroj: Deník zoom_in 100 otázek a odpovědí Také vás trápí nějaká otázka, na kterou jste vždy chtěli znát odpověď? Pošlete nám ji na adresu 100otazek@denik.cz.

Dodala, že živočichové, kteří bolest cítí, většinou mohou na některé bolestivé podněty reagovat útěkem.

„To rostliny nemohou, takže by bylo zbytečné, aby je tím příroda vyzbrojila. Naopak mají obrovskou regenerační schopnost, takže je obvykle nějaké zranění, okousání nebo jiné poškození jen tak nezahubí. Jednoleté rostliny jsou vybaveny jinou strategií, a to je velmi rychlé předání genů další generaci,“ nastínila Chytrá.