Je to jako jízda na kole, to se nezapomíná. Většina lidí tuto větu alespoň jednou v životě slyšela. Jenže opravdu je to tak? Opravdu ten, kdo se někdy jezdit na kole naučil, už tuto dovednost nikdy nezapomene? Nebo je naopak to, co se povídá, od reality na míle vzdáleno a schopnost jezdit na kole zapomenout lze? Na tuto otázku odpovídá další díl pravidelného seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí, v němž na zvídavé dotazy ze všech oblastí odpovídají odborníci.

Zeptejte se na cokoli a Deník najde odpovědi. S pomocí expertů…
Má člověk s větší hlavou i vyšší IQ?

Co se jízdy na kole týče, tak tu podle nich opravdu prakticky není možné zapomenout. „Paměť má mnoho forem, a jízda na kole, jako i jiné pohybové dovednosti, je velmi robustní a dlouhodobá. Jde o takzvaně procedurální formu paměti, pro níž je typická potřeba si danou dovednost postupně po delší dobu osvojovat a jež po jisté době funguje zcela nevědomě,“ vysvětluje pro Deník lékař Karel Ježek z Laboratoře experimentální neurofyziologie Biomedicínského centra Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni.

V případě zapamatování si dovednosti jezdit na kole je podle něj důležité to, do jaké konkrétní oblasti mozku si ji člověk ukládá. „Je uložena v zcela jiných oblastech mozku, nežli například vzpomínky na fakta a události z našeho života, které vyžadují vědomé vzpomínání. Proto lze jet na kole a přemýšlet o něčem zcela jiném.,“ nastiňuje Ježek.

Zdroj: DeníkTaké vás trápí nějaká otázka, na kterou jste vždy chtěli znát odpověď? Pošlete nám je na adresu 100otazek@denik.cz.

Vzhledem k rozdílům mezi tím, jak si mozek ukládá do paměti třeba jízdu na kole na straně jedné a naopak vzpomínky na události ze života na straně druhé, se pak první skupina z mozku „vymazává“ mnohem obtížněji. „Jedním z důvodů trvanlivosti procedurální paměti je, že oblasti takzvaných bazálních ganglií, kde je podstatná část těchto paměťových stop uložena, je méně náchylná k nejčastějším patologiím. Takže zatímco ve stáří běžně zapomeneme kde jsme co prožili, dovednost jízdy na kole si bez problému udržíme. Takto získaná paměťová stopa, především pokud se jedná o výrazný pohybový vzorec, jako jízda na kole, má pak takřka neomezenou trvanlivost,“ konstatuje odborník.