Experti byli kočičím předením delší dobu zmatení. Mysleli si, že podobné nízkofrekvenční zvuky, které jsou ještě hlubší než basové zvuky produkované lidskými hlasy, mohou vydávat jen větší zvířata s jinými typy hlasivek. Zdá se, že nová studie přišla kočičí záhadě na kloub.

Mezinárodní vědecký tým vedený Christianem Herbstem z Vídeňské univerzity v Rakousku zpochybnil předchozí tvrzení, že vrnění spouští aktivní svalové kontrakce. Předchozí teorie hovořily podle portálu Science o tom, že kočky domácí při vrnění aktivně stahují a uvolňují svaly v hlasivkách v hrtanu. Namísto toho se podle nové studie jedná o pasivní aerodynamické chování, které se děje i bez vědomí zvířete. 

V rámci kontrolovaných laboratorních experimentů ve studii zveřejněné v časopise Current Biology experti vyňali hrtany s hlasivkami osmi uhynulých domácích koček. Poté hlasivky přitiskli k sobě a protlačili jimi teplý zvlhčený vzduch. Díky samovolné oscilaci hlasivek následně vydávalo všech osm hrtanů mručící zvuk. Z experimentů vědci následně vyvodili, že hrtan koček nepotřebuje žádný zásah mozku, aby vyvolal předení.

Vycpávky kočičích hlasivek

Klíč k mručivému zvuku podle nich spočívá v hebkých polštářcích nebo také „vycpávkách“, jež se mají nacházet v kočičích hlasivkách. Jsou složené z pojivové tkáně a zvyšují hustotu hlasivek, čímž napomáhají pomalému vibrování, a vytvářejí tak charakteristické předení. Kolagenová a elastinová vlákna v pojivových tkáních hlasivek jsou uspořádána do struktur, které vědci objevili už dříve, ale stále si nebyli jisti jejich významem.

Právě struktury pojivové tkáně mají být prvotním hybatelem kočičího vrnění. „Naše data sice zcela neodmítají hypotézu aktivní svalové kontrakce, ale ukazují, že kočičí hrtan může snadno vydávat zvuky se základními frekvencemi 25 až 30 Hz bez nervového vstupu nebo svalové kontrakce,“ citoval vědce portál Science Alert.

Vědci dále uvedli, že nízkofrekvenční vibrace hlasivek zahrnují speciální hlasový režim, jenž připomíná takzvaný pulzní rejstřík u lidí. Když jím lidé mluví, vytváří typický chraplavý zvuk.

Jak zní nejhlasitěji vrnící kočka na světě?

| Video: Youtube

Snižuje bolest i léčí rány

Důvod, proč kočky vrní, je pro odborníky stále záhadou. Některé teorie říkají, že naznačuje spokojenost a podporuje interakci zvířat s lidmi. Jiné výzkumy uvádějí, že vrnění by mělo být dokonce léčebným mechanismem. Nízká frekvence předení může kočkám pomáhat například v léčení kostí a ran, budování svalů a snazším dýchání. Díky uvolňovaným endorfinům může také snižovat bolest a otoky.