Obyvatelům Filipín se naskytla jedinečná podívaná. Se Zemí se totiž střetla v průměru asi metrová planetka pojmenovaná 2024 RW1. Dopadnout až na zemský povrch nestihla, jelikož mnohem dřív shořela v atmosféře nad ostrovem Luzon. Ohnivá koule vytvořila na noční obloze jasný záblesk světla trvající pouze pár sekund.
Záběry asteroidu nad Filipínami:
Podle Evropské kosmické agentury (ESA), která pohyb asteroidu ve spolupráci s Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) pozorovala, se vesmírné těleso pohybovalo rychlostí 63 360 kilometrů za hodinu, tedy průměrnou rychlostí.
Vědci dále ubezpečili, že vzhledem k malé velikosti objekt nepředstavoval nebezpečí. I kvůli rozměrům jej experti z NASA spatřili v rámci pozorovacího projektu Catalina Sky Survey jen několik hodin před zasažením zemské atmosféry.
„Dostatečně velké asteroidy, které by mohly způsobit škody, zpravidla objevíme mnohem dřív,“ uvedli podle serveru Universe Today astronomové z ESA.
Experti dále sdělili, že 2024 RW1 byl teprve devátým asteroidem, který mohli lidé spatřit při průletu zemskou atmosférou. Ačkoliv se jedná o pozorovatelsky neobvyklý a tím pádem lákavý jev, uděje se poměrně často mimo zraky lidí. ESA doplnila, že podobná zhruba metrová planetka narazí do Země každé dva týdny, rychle ale zanikne.
Pozorování obřího asteroidu
Již 15. září by měl podle Projektu virtuálního teleskopu v blízkosti Země proletět asteroid 2024 ON. Odhady uvádějí, že se k planetě přiblíží asi na 998 tisíc kilometrů od planety, což je více než dvojnásobek vzdálenosti Měsíce.
Asteroid měří asi 210 metrů, což lze přirovnat ke dvěma fotbalovým hřištím. Těleso takových rozměrů by mohlo napáchat při střetu velké škody, ale NASA podle New York Post ujistila, že k ničemu takovému nedojde, a tak není rizikem.
Astronomickým nadšencům ze severní polokoule se však naskytne možnost prolétajícího obra pozorovat. Podle expertů bude při jasné obloze stačit silnější dalekohled, ideální je však teleskop.
Místa na Dálném východě, kde NASA zaznamenala ohnivé koule:
Pro vědce průlet planetky 2024 ON představuje vzácnou příležitost shromáždit zásadní údaje o jejím složení, rychlosti, rotační periodě a dráze. Informace pak pomohou se zpřesněním předpovědních modelů monitorujících blízkozemní objekty.
Průlety planetek
Asteroidy prolétající v blízkosti Země jsou běžným jevem. Letos v červnu se k planetě přiblížil takzvaný zabiják planet, který však putoval ještě v bezpečné vzdálenosti. Při průletu vědci rovněž zjistili, že ohromná planetka má vlastní měsíc. A vesmírný dalekohled Jamese Webba zachytil srážku asteroidů, následkem jaké mohou vznikat nové planety.
V nových studiích experti dále odhalili, že do největšího měsíce Sluneční soustavy Ganymeda kdysi narazil asteroid, který byl větší než ten, co vyhubil dinosaury. Vědci nedávno rovněž zjistili, že právě osudový Chicxulub se k Zemi dostal oklikou od Jupiteru.
Bezpečnostní plán pro srážku s asteroidem
Lidé se ale navzdory průletům těles v blízkosti naší planety nemusí obávat katastrofických scénářů střetu Země s jakoukoliv obří planetkou, protože NASA spolu s ESA mají připravený unikátní systém i obranný plán, který má podobným případům zabránit.
Agentury navíc aktivně vyhledávají a katalogizují populaci asteroidů. NASA také zve odborníky k účasti na pravidelných cvičeních, při kterých týmům zadají smyšlené informace o přiblížení ohromného tělesa. Úkolem expertů poté je, aby podnikli vhodné kroky, které mají situaci bezpečně vyřešit.
Jaké škody způsobí asteroidy v závislosti na velikosti: