V okresním městě se o volebním víkendu konají Břeclavské svatováclavské slavnosti. „Výsledky jsme v sobotu večer zapili,“ usmál se spokojený Pěček. Neděli si chystá v klidu užít s rodinou a vnoučaty. „Mohlo to dopadnout složitěji, jsem rád, že výsledky jsou poměrně jasné,“ dodal starosta.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY VOLEB V BŘECLAVI NAJDETE ZDE

Naopak určitý neúspěch oproti minulým volbám mrzí lídra Mladých a Neklidných Jakuba Matušku. „Cíl obhájit dvacet procent a šest mandátů jsme nesplnili. Je to mírné zklamání, ale jsme rádi za dobrou podporu,“ řekl Deníku.

Jakub Matuška, Mladí a Neklidní
Seznamte se: podívejte se na nově zvolené zastupitele v Břeclavi

Kompletní informace o komunálních volbách najdete zde, stačí kliknout.Kompletní informace o komunálních volbách najdete zde, stačí kliknout.Zdroj: DeníkObě uskupení se podle předpokladů dohodly na koaliční spolupráci vcelku brzy. „Ještě budeme řešit variantu, že do vedení někoho přizveme,“ doplnil Matuška s tím, že to není nutné. Dohromady mají těsnou nadpoloviční většinu čtrnácti mandátů v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu.

Komunální volby v Břeclavi vyhrálo ANO s 27,22 procenty a devíti křesly. Prvenství se tam hnutí dočkalo na třetí pokus, oproti poslednímu hlasování téměř zdvojnásobilo svůj volební zisk. Druzí Mladí a Neklidní dosáhli výsledku 15,73 procenta a pěti zastupitelů.

Rostislav Koštial.
Nové tváře míří do vedení Mikulova: ODS s končícím Koštialem u voleb propadla

Do zastupitelstva města usednou i kandidáti Pro Regionu (14,62 procenta). Přestože jejich lídryně Olga Kelemenová obdržela o zhruba čtyřista absolutních hlasů více než současný místostarosta Matuška, podle všeho zůstanou mimo vedení radnice. „Děkujeme všem spoluobčanům a našim voličům za jejich hlasy, díky kterým jsme získali pět mandátů v zastupitelstvu, tak jak v minulých volbách… Budeme ve své práci pokračovat dál v opozici," komentovali výsledek zástupci Pro Regionu.

Dále prošla do zastupitelstva uskupení Naše Břeclav (9,37 procenta, 3 zastupitelé), SPD a nezávislí pro Břeclav (6,58 procenta, 2 zastupitelé), ODS (5,50 procent, 2 zastupitelé), KDU-ČSL (5,38 procent, 1 zastupitel).

Michal Šupálek
Dominantní ANO, komunisté zažili historický neúspěch

Komunisté v Břeclavi zůstali poprvé před branami zastupitelstva, těsně, KSČM a nezávislí obdrželi 4,94 procenta, Změna pro Břeclav (4,70 procenta) Moravané pro region (2,28 procenta), Aktivně pro Břeclav (1,98 procenta) a Přísaha (1,64 procenta).

ČSSD letos kandidátku nevytvořila, její dřívější lídr Jaroslav Válka (nyní Změna pro Břeclav) ze zastupitelstva vypadl a patří k poraženým těchto voleb.

Před čtyřmi lety po volbách následovala na radnici v Břeclavi škatulata. Původního vítěze Mladé a Neklidné rychle obešla koalice Pro Regionu s hnutím ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Ta se ale rozpadla a vedení města se po zhruba třech měsících změnilo. Dosavadní čtyřkoalice zahrnovala kromě ANO ještě Mladé a Neklidné, lidovce a Společně pro Břeclav.