Odvolit tady přišel v sobotu dopoledne. „Proč chodím volit? To je jednoduché. Abych se nevzdal možnosti o politické situaci aktivně mluvit. Jak bych přece mohl s lidmi diskutovat, kdybych sám svým hlasem nepřispěl k tomu, jak to v tomto státě vypadá?“ odpovídá na dotaz Deníku Rovnost pětašedesátiletý muzikant.

Nad tím, komu pomůže svým hlasem dostat se do Poslanecké sněmovny, podle svých slov vždy dlouze přemýšlí. „Nejsem politicky vyhraněný a nemám žádnou konkrétní stranu nebo hnutí, které bych podporoval. Rozhoduji se podle osobností. Volím vždy lidi, které znám, a o kterých vím, že jsou schopní,“ přibližuje Šmukař.

Parlamentní volby v budově příbramského gymnázia.
ON-LINE: Volební místnosti se uzavřely. Podle policie byl průběh klidný

Vůbec nejraději vzpomíná na volby po přelomovém roce 1989. „Tehdy se to zlomilo. První svobodné volby byly euforické, lidé byli nadšení, plní ideálů a byli rádi, že se republika posunula někam jinam. Už pár let nato se to však začalo opět formovat jiným směrem a opět upadat. Teď už člověk opravdu musí pečlivě vybírat, komu vlastně hlas do urny vhodí,“ porovnává rodák z Krumvíře.

Na to, jak letošní volby dopadnou, je sám hodně zvědavý. „Nečekám žádný zlom. Ten už přeci přišel. A to v tom, že naše společnost opět začíná o politice více přemýšlet a zajímat se o ni. V tom vidím obrovský posun. Totiž to, koho zvolíme, není jen o vedení našeho státu. Ale následně i o zástupcích v Evropském parlamentu. Je třeba, abychom tam měli takové lidi, kteří budou hájit naše zájmy, ne si jen hřát teplá místečka,“ podotýká Šmukař.

Věznice v břeclavské městské části Poštorná.
Volby v břeclavské věznici: poloviční účast, chuť volit poklesla

I on apeluje na mladé lidi, aby nebyli lhostejní a k volbám přišli. „Je důležité, aby i politici zdůrazňovali, proč je to tak důležité. Hádat se v médiích a kydat na sebe špínu není těžké. Těžké je přimět lidi, aby neseděli doma a vzpomněli si, jak vzácné je mít příležitost vyjádřit svůj názor. I když připouštím, že debata na ostří nože možná taky nebyla k zahození. Možná lidem otevřela oči,“ myslí si muzikant.