Made in Mikulov představuje ojedinělou příležitost ukázat veřejnosti výsledky vlastní umělecké činnosti a prodebatovat ji s profesionálními výtvarnými pedagogy.

Vystavovat lze malby, kresby, krajky, výšivky, keramiku, batiku, textilní výrobky, koláže i objekty vyřezávané ze dřeva. Nápadům se meze nekladou. „Lidé jsou vynalézaví a nejkrásnější je, že se věnují tomu, co jim je nejbližší. V tomhle případě totiž nejde o nic komerčního,“ zdůraznila provozovatelka galerie Efram Sylva Chludilová.

Je přitom přesvědčená, že každý takový nadšenec potřebuje dostat šanci. „Pak už je na něm, jak s ní naloží, zda má co říct, nakolik je originální a zaujme. U jednoho z účastníků, který vystavoval už během prvního ročníku, je patrný tak výrazný posun, že plánujeme v galerii jeho autorskou výstavu,“ doplnila Chludilová.

Záměrně proto v této souvislosti nepoužívá slova amatér či amatérský. Mnohdy je totiž podle ní práce lidí, kteří tvoří ve svém volném čase a pro radost, srovnatelná s výsledky těch, kteří se tím živí. „A kolikrát to o nich třeba netuší ani jejich sousedé. A to je škoda,“ míní majitelka galerie.

Hlásit se mohou lidé všech věkových kategorií z celého Jihomoravského kraje. „Přednost však mají Mikulovští. Podle možností potom dáme prostor i ostatním,“ říká Chludilová s tím, že na své si přijdou i poněkud ostýchavější neprofesionální umělci. Vystavovat totiž mohou i anonymně.

Kdo se chce stát součástí čtvrtého ročníku Made in Mikulov, může se hlásit na e-mail sylva.chludilova@ seznam.cz nebo telefonní číslo 723 329 770. Díla je nutné doručit nejpozději do konce ledna. „V galerii to bývá jedna z nejnavštěvo­vanějších výstav, letos se její vernisáž uskuteční šestého února,“ upřesnila Chludilová.

DANA SMRČKOVÁ