„V takovém počtu nebyla jeho díla na Břeclavsku zatím vystavená. Je to dárek pro naše návštěvníky, kteří Anderlovu tvorbu znají, ale neměli ji v takovém rozsahu možnost vidět," říká Vojtek.

Galerii 99 zdobí od včerejška osmnáct Anderlových grafických děl, od těch malých až po monumentální grafiku. „Je to úzkoprofilové zboží, které je vůbec těžké získat. Navíc již Anderle grafiky nedělá," podotýká Vojtek.

Výtvarník Jiří Anderle je především grafik, ale také malíř, cestovatel a sběratel afrického umění. V Praze v Pelleově vile má stálou výstavu svých děl, sbírku plastik a soch z Afriky.

„Žije v Praze se svou ženou a papouškem Žandou, který je vidět i na jeho obrazech. Jeho tvorba je ceněná u nás i v zahraničí," přibližuje malíř.

Doma i za hranicemi měl za dobu své mnohaleté kariéry možnost vystavit své práce také Vojtek. „Letos bych měl dosáhnout dvousté samostatné výstavy," počítá.

Počet namalovaných obrazů by však břeclavský malíř musel jen odhadovat. „Není to tak důležité. Někdo namaluje deset obrazů, jiný zase prodá za svůj život obraz jeden a je slavný. Například Anderle má za sebou kolem stovky výstav, ale za to má různá ocenění. Každý jsme zkrátka jiní," tvrdí Vojtek.

Jeho obrazy budou mít lidé v letošním roce šanci vidět například v Praze nebo v Hustopečích. „Tam budu od osmadvacátého dubna vystavovat společně se svou dcerou Julií," prozrazuje.

Ve čtyřech výstavních prostorách hustopečského muzea a galerie budou k vidění Vojtkovy olejomalby, krajiny, kresby, akty a takzvané zelené obrazy. Mezi nimi lidé najdou i několik obrazů jeho dcery. „Jsem proti tomu, aby děti vystavovaly se svými rodiči. Julie však překvapuje svými originálními a zvláštními obrazy. Jednak má svůj dětský realistický svět a také svět abstraktní. Pro lidi to bude zajímavé," láká umělec.

Další aktivitu, kterou v břeclavský malíř v tomto roce chystá, je vydání nové knihy. „Bude se zřejmě jmenovat Být poutníkem. Obsahovat by měla celostránkové kresby doplněné povídáním o mém životě. Prostě bude v knize všechno, co se do ní vejde," poodhaluje devětasedmdesá­tiletý výtvarník.

Křest knihy plánuje Vojtek právě u příležitosti otevření výstavy v Hustopečích. „Ale uvidíme. Zvažujeme totiž, že pokřtíme i knihu mé dcery," sděluje.

Zda se podobné výstavy dočkají i lidé v Břeclavi, zatím Vojtek netuší. „V prostorách naší Galerie 99 je na ni málo místa. Ale pokud se dožiji osmdesátky, tak bych nějakou výstavu určitě udělal," slibuje s úsměvem.

U příležitosti devětasedmdesátých narozenin si Vojtek pro příznivce umění připravil setkání. Uskuteční se ve čtvrtek od dvou hodin odpoledne v útrobách Galerie 99. „Oslavuji především kulaté a půlkulaté narozeniny. Řídím se sloganem: Každý rok se počítá. Čím jsem blíže k osmdesátce, slavím narozeniny každý rok," vysvětluje malíř.

Překvapení mu k narozeninám podle něj přichystá hlavně jeho manželka. „Mám slíbené hodinky za pětistovku," směje se Vojtek.