V pořadí jejich třinácté hudební dílo – s názvem Znáš tú zem - nabídne posluchačům čtrnáctku skladeb. „Vlastně album má stejný název jako nosná písnička na našem novém cédéčku,“ vysvětluje Božena Baťková-Hrubá.

Oproti předešlým albům budou fanoušci překvapeni. Duo lidových zpěváků se totiž rozhodlo jít s dobou a svou tvorbu mírně osvěžit. „Nechtěli jsme tentokrát jen klasickou cimbálku, je to takové běžné, a proto jsme chtěli něco jiného, zajímavějšího,“ upozorňuje.

A co se změnilo? Baťkovi především přizvali početný orchestr. „Dá se říct, že navazujeme na předchozí album s Kumpánovými muzikanty. Ale přesto je toto album úplně jiné,“ přemýšlí nahlas.

Všechny písně, které upravil syn Zdeňka Baťky, taktéž Zdeněk, jenž studuje na konzervatoři, doprovází dvacetičlenný orchestr. Hlavním tématem skladeb jsou písně o Moravě, autorsky se na nich podílel Zdeněk Baťka, Vladimír Hnátek nebo Blahoslav Smišovský.

„Zdeněk mladší si přizval i kamarády z konzervatoře, vytvořili takový komorní orchestr s deseti houslisty. Je to netradiční, podle mého to má docela moderní kabát,“ charakterizuje novinku.

Sourozenecká dvojice pracovala na albu prakticky celý rok. „Náročná byla zejména příprava, jinak samotné natáčení trvalo zhruba týden, takže se to dalo zvládnout,“ vzpomíná Božena Baťková–Hrubá.

Diskografie lidových zpěváků z Podluží obsahuje doposud dvanáctku úspěšných děl. Co přinese sourozencům pro mnohé nešťastná třináctka?