Pro slavnostní úvod v Berlinale Palast byla vybrána americká romantická komedie Přišla ke mně, kterou natočila Rebecca Millerová. Snímek, ve kterém se objeví Peter Dinklage, Anne Hathawayová a Marisa Tomeiová, má v Berlíně zároveň světovou premiéru. Očekává se, že na zahájení promluví přes videomost ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj - podobně, jako tomu bylo loni na festivalech v Benátkách a Cannes.
Fabelmanovi i E.T.
O Zlatého medvěda se utká devatenáct snímků, animovaný Art College 1994 od čínského režiséra Liou Ťiena přibyl do soutěže na poslední chvíli. Pod šesti soutěžními filmy jsou podepsány ženy. Je mezi nimi mimo jiné snímek o radikální literátce Ingeborg Bachmann: Reise in die Wüste od Margarethe von Trotta, Disco Boy italského režiséra Giacoma Abbruzzeseho, Jednou si to všechno řekneme z dílny německé filmařky Emily Atefové, Manodrome s Jesse Eisenbergem nebo BlackBerry mapující raketový start i pád první řady smartphonů.
Speciální poctu vzdá festival režiséru Stevenu Spielbergovi, který si tu osobně převezme čestnou sošku za celoživotní dílo. Na jeho počest promítne Berlinale několik filmů, mimo jiné poslední snímek Fabelmanovi, jenž má několik oscarových nominací, nebo slavnou sci-fi E. T. Mimozemšťan.
Supersíla od Penna
Z Hollywoodu dorazí také herec a režisér Sean Penn, který ve světové premiéře uvede svůj dokument o Ukrajině Superpower (Supersíla). Herec, známý z filmů Tenká červená linie, Tajemná řeka nebo 21 gramů, podporuje Ukrajinu od počátku invaze a opakovaně ji navštívil. Ukrajina je letos ústředním tématem, které bude festival každý den připomínat určitým detailem nebo akcí.
Porotě velí upírka
Hlavní porotu vede americká herečka Kristen Stewartová, jež se proslavila rolí Belly z upírské ságy Stmívání. „Je to pro nás čest. Herečka od své upírské postavy urazila velkou profesní cestu - od Úkrytu po boku Jodie Fosterové přes Sils Maria a Allenovu Café Society až k brilantnímu ztvárnění princezny Diany ve filmu Spencer,” shrnul umělecký ředitel festivalu Carlo Chatrian.
Hlavní soutěž nabídne pestřejší program než obvykle, zahrne také animované a dokumentární filmy, komedie a melodramata.
Češi mimo soutěž
Český film v hlavní soutěži zastoupen není, čtyři snímky máme ale v jiných sekcích. V Encounters se představí dokument Východní fronta z tvorby Vitalije Manského a Jevhena Titarenka v koprodukci Litvy, Ukrajiny, České republiky a Spojených států. Jevhen, který se už v roce 2014 vydal na Krym jako válečný dokumentarista, se v únoru 2022 i s přáteli dobrovolně přihlásil ke zdravotnickému praporu na frontě. Film zachycuje jejich zkušenosti během prvních šesti měsíců války, kdy Rusko napadlo Ukrajinu.
Ve výběru je i experimentální dokument s českou účastí Poznámky z Eremocénu a krátký animovaný snímek Deniska umřela - o tom, jak je těžké vyrovnat se se ztrátou zvířecího mazlíčka. Retrospektivní sekce připomene legendární Sedmikrásky Věry Chytilové, štiplavou výpověď o konformismu.
Lístky podražily
Festivalové vedení přiznalo, že kvůli větším nákladům musel festival zdražit lístky na promítání. Letos stojí kolem 15 eur (355 korun), zhruba o dvě eura více než loni. Z pandemického režimu organizátoři zachovali – stejně jako většina ostatních festivalů – nákup vstupenek on-line. Tradiční ponocování ve spacácích a hodinové fronty před rozbřeskem při prodeji lístků jsou v Berlíně minulostí.
Berlinale potrvá do 26. února, po dvou letech se koná opět v plné síle, bez pandemických omezení.