Boleradice rovná se divadlo. Je známé v celém kraji. Historie městyse je však mnohem pestřejší. Právě na to měla upozornit čtyřicátá konference vlastivědných kroužků, která se v sobotu konala v Boleradicích.

„Boleradice nikdy nebyly jen divadlo. Ale i Sokol, Svazarm, hasiči. Všichni něco dělali, ale někteří to uměli prodat víc, někteří míň. Chceme zviditelnit obec, udělat něco zajímavého, aby sem lidé přišli. Například rozhledna nám přilákala o dvě stě procent více turistů,“ potvrdil snahu Boleradických předseda tamní základní organizace Techsport Jaroslav Procházka.

Velkou zásluhu na tom, že se letošní setkání zájemců o historii konalo právě v Boleradicích, měl Jan Horák.

„Přichází k nám noví a mladí lidé a historii neznají. Takže jako Techsport jsme si vzali za cíl, že budeme dělat akce, které budou pro obec prospěšné,“ vysvětlil.

Jen v letošním roce přidali v Boleradicích tři turistická lákadla. Rozhlednu na kopci Nedánov, malou stavbu ve tvaru boží muky a sousoší Cyrila a Metoděje. Kromě toho tam archeologové také objevili pravěký rondel.

„Stavby nám sem přilákaly hodně turistů. Myslím si, že to bohatě naplnilo tu ideu propagovat obec v širokém okolí,“ byl si vědom zájmu turistů Horák.

Celodenní setkání zájemců o historii začalo dopoledními přednáškami o obci i regionu.

„Boleradičtí mají pestrou činnost, není to jen práce s papírem nebo hledání archivních materiálů. Dělají věci atraktivní, například sousoší nebo rozhledna jsou pozoruhodné věci. Obec je poměrně malá, ale svou činností známá,“ zdůvodnil, proč se konference konala v této malé obci, předseda spolupořádající Muzejní a vlastivědné společnosti v Brně Jaromír Kubíček.

Kromě kulturních zajímavostí a historie se téměř pět desítek lidí dozvědělo něco i o spolcích na brněnském Kloboucku nebo o oděvní kultuře hanáckého Slovácka. Se svou přednáškou do Boleradic zavítal i student brněnské Masarykovy univerzity Jakub Jírů.

„Psal jsem práci o brněnských jezuitech. A protože vlastnili Boleradice, tak mě pořadatelé poprosili, jestli bych o tomto tématu něco neřekl. Zatím jsem tady nikdy nebyl a rád si obec prohlédnu, protože když se už nějakému tématu člověk věnuje, tak je dobré, když to pak vidí i naživo,“ potvrdil s tím, že určitě zavítá do tamního kostela.

Pozitivních změn v Boleradicích si všiml i Petr Zeman ze Zlína. „Máme tady chalupu a i rodinné kořeny. Mám pocit, že se obec mění. Například rozhledna je výborná a je to atrakce pro turisty. Nevím, jestli to obci pomůže, protože se sem budou scházet různí lidé. Ale nedá se říct, že by to byla obec zapadlých vlastenců,“ pochválil snahu obce.