Humorné situace, známé písničky Jaroslava Ježka i slavné forbíny autorské dvojice Voskovec a Werich. Taková bude první letošní premiéra boleradického divadla s názvem Robin Zbojník. Režie hry, která nepatří mezi nejznámější inscenace známé dvojice, se ujal brněnský herec a režisér Jiří Brabec. Ten sice patří k služebně nejmladším členům Divadelního spolku bratří Mrštíků v Boleradicích, přesto je však jedním z nejzkušenějších divadelníků.

„Asi před dvanácti roky jsem v Robinovi hrál v Brně stejnou roli jako teď, tedy Troubu, a zdá se mi, že je málo známá. A to je škoda. Také si myslím, že je to taková protiváha celkem vážných her, které jsou v současnosti v boleradickém divadle na repertoáru,“ vysvětlil Brabec, proč sáhl právě po této inscenaci.

Režírovat a zároveň hrát, navíc jednu z hlavních rolí, není snadné. „Robin Zbojník je můj třetí režijní pokus a po těchto zkušenostech musím jednoznačně prohlásit, že lepší je hrát,“ zamyslel se. Ve hře Robin Zbojník uvidí diváci řadu známých tváří boleradického divadla. Kromě režiséra Jiřího Brabce to bude například Zbyněk Háder, Luboš Straka, Libuše Klímová, Jiří Merlíček, Stanislav Svoboda či Bořivoj Veselý.

„Nacvičování hry bylo velmi obtížné, protože je tam plno písniček od Jaroslava Ježka, které jsou těžké jak pěvecky, tak i textově. Zkoušeli jsme navíc ve dvou skupinách a hraje i režisér Brabec, takže jsme vše museli skloubit. Ale příznivci Voskovce a Wericha si určitě přijdou na své,“ láká na páteční premiéru i další představení Robina Zbojníka herec Zdeněk Háder.

Ten vůbec poprvé spolupracoval s režisérem Brabcem. „Má zase jiný přístup ke zkoušení i k inscenování hry. Takže i to pro mě bylo nové,“ vzpomínal na zkoušky Háder, který navíc hostuje také v českém divadle ve Vídni.

I přes větší náročnost si Háder myslí, že hra bude mít u publika velký úspěch. „Ona je totiž v téměř originálním znění. Není to tak, jak je v poslední době obvyklé, že se představení přizpůsobuje současnosti. Tady se režisér postaral o to, aby hra byla téměř identická, což určitě lidi nadchne,“ je přesvědčený zkušený divadelník, který se představí v roli Roury. Na premiéru se do jediného kamenného divadla na Břeclavsku chystá řada lidí z Boleradic i širokého okolí.

„Na premiéru se také chystám, chodím totiž na všechna představení našich ochotníků. Písničky od Ježká mám rád, stejně tak hry Voskovce a Wericha. Proto jsem i zvědavý, jak se s tím divadelníci popasovali,“ usmíval se boleradický farář Rudolf Zbožínek.

Premiéra nejnovější inscenace boleradického divadla, které už posbíralo řadu prestižních ocenění, je na programu v pátek 25. března o půl osmé večer. Na první reprízu se mohou zájemci těšit hned v neděli ve tři hodiny odpoledne.