Černá roura, která někomu může připomínat i periskop nebo netradiční sochu, přehrává básně typicky jihomoravských autorů či písně kapel spojených právě s tímto krajem. „Odkazuje na legendárního Rumcajse z dílny břeclavské společnosti Gumotex, tamní komín, místní nádraží, na verše od Jana Skácela, Vítězslava Nezvala nebo třeba Jana Zahradníčka. Stejně tak nově hraje i některé písně od Hradišťanu nebo bratislavské rockové kapely Živé kvety,“ přiblížil břeclavský a krajský radní a také gymnaziální učitel Petr Vlasák.

Nová velkokapacitní lisovna v Mikulově.
Nová lisovna hroznů v Mikulově. V sezoně zpracuje tunu hroznů za dvě minuty

Poesiomatů je v České republice hned několik, zpravidla ve větších městech jako Brno, Praha nebo Olomouc. „Celá myšlenka vzešla od Ondry Kobzy, pražského kavárníka, který mimo jiné stojí za projekty umění do veřejného prostoru. Kupříkladu jde o klavír na ulici či šachy na ulici. Já jsem podobnou myšlenku pro Břeclav nosil v hlavě už od studií,“ zmínil radní Vlasák.

O jukebox na poezii, jak mu Břeclavští přezdívají, je opravdu velký zájem. Klika se točí téměř neustále. „Bylo možné získat i variantu na elektřinu, ovšem my jsme zvolili tuto ekologičtější. Město nápad zaštítilo a pořídila jej knihovna za příspěvek od kraje,“ připomněl Vlasák s tím, že pořizovací cena se vyšplhala na něco přes sto tisíc korun.