Zpěvačky Katarína Knechtová, Aneta Langerová, Eva Pilarová či houslový virtuos Jaroslav Svěcený. To jsou jen některá ze známých jmen dubnového a květnového programu v břeclavském kulturním domě Delta. Jeho majitelé se totiž rozhodli vrátit mu ztracený punc hlavního kulturního stánku ve městě.

„Dali jsme hlavy dohromady a bez ohledu na politickou situaci, ať už celostátní nebo komunální, jsme se rozhodli, že se pokusíme kulturu znovu rozvinout,“ potvrdil Zdeněk Urban coby jeden ze spolumajitelů obřího komplexu. V posledních letech pro kulturu nepříliš využívaného.

„Jsme si vědomi toho, že se na kultuře vydělat nedá. Přesto zkusíme nějaké akce uspořádat a budeme čekat na výsledky komunálních voleb a případnou dohodu s novým vedením města. Věříme, že je to správná cesta, i když nám teď nikdo nedá ani korunu,“ přiblížil Urban další kroky.

Dům kultury v centru Břeclavi odmítlo město po roce 1989 převzít. Odboráři, kterým komplex patřil, ho před šesti lety prodali soukromým zájemcům. Radnice naproti tomu vsadila na dům školství se sálem. A zmodernizovala kulturní stánky v jednotlivých městských částech.

„Dominantní postavení tohoto kulturního domu a jeho technologické zázemí je ovšem stále ojedinělé,“ namítl Urban. „Kapacita je podstatně vyšší než kdekoliv jinde v Břeclavi. Velkým plusem je, že máme nejen jeden sál, ale také velké foyer a přičleněný prostor diskotéky. Na jedné akci tak mohou současně fungovat tři různé muziky,“ vyzvedl.

Delta i díky tomu hostila v prvních měsících roku znovu několik plesů. Komplex poskytl zázemí také velké kaprařské akci, stavebnímu veletrhu nebo mezinárodní výstavě motýlů a brouků. Díky spolupráci s provozovatelem kina Luďkem Kabelkou zahrál v kulturním domě rovněž písničkář Jaromír Nohavica. A další akce mají následovat.

„V Břeclavi bydlím už sedm let, ale přiznám se, že v kulturním domě jsem ještě nikdy nebyl. Nebyl důvod. Bylo by dobře, kdyby tam konečně začal někdo dělat zajímavější program, ze kterého by se dalo vybrat,“ přivítal nový přístup majitelů Daniel Beran.

Taneční mistr Václav Kosmák, který byl dříve v domě kultury programovým vedoucím, ale před přílišným optimismem varuje. „Fakt je, že když už tady kulturní dům stojí, měl by se využívat. I já se pokusím najít cesty, jak k tomu přispět. Všechno je to ale o penězích, náklady na provoz jsou dost vysoké. Žádný soukromý vlastník na tom nebude chtít dlouhodobě prodělávat,“ upozornil na zřejmý fakt.

Majitelé přesto doufají, že se jim i s pomocí plánovaných besed u cimbálu a vystoupení dechových hudeb podaří přitáhnout návštěvníky zpátky. Sázejí také na dětská představení, která znovuoživí v květnu Michal Nesvadba a poté divadlo Obušku, z pytle ven.

„Snažíme se o co nejširší nabídku. Zrekonstruovali jsme sociální zařízení, upravili interiér ve foyer. A teď se zamýšlíme nad zbudováním kuchyňského prostoru, abychom mohli veřejnosti nabídnout i pořádání soukromých oslav nebo třeba svateb,“ naznačil Urban další možnosti.