„Kvůli BROLNu mě oslovil ještě umělecký vedoucí Jindřich Hovorka. Líbilo se mu, jak jsem natočila píseň Bazalička na cédéčko vojenského uměleckého souboru Ondráš. V roce 2006 začala naše spolupráce, která funguje dodnes," vzpomněla Malhotská, jenž s cimbálkami zpívá od svých šestnácti let.
V pátek vystupovala s Jožkou Černým a muzikou Gracia. Moravský slavík byl v kontaktu s BROLNem dávno před Malhotskou, více než půlstoletí dozadu. „Být v tomto orchestru, to tehdy pro lidového zpěváka znamenalo jako kdyby se nyní dostal do Superstar. O tak slavné rozhlasové těleso se jednalo v šedesátých letech," řekl Černý.
V rádiu natočil asi 1100 hudebních snímků. Doma má i zlatou desku Supraphonu Za tú horú, za vysokú za padesát tisíc prodaných alb, kterou s BROLNem natočil. „Jde o první zlatou desku v dějinách folkloru," pochlubil se zpěvák.
S orchestrem procestoval kus světa. Při dvouměsíčním zájezdu po Severní Americe strávil v autobuse 44 tisíc kilometrů. „Hráli jsme pro vyprodaná hlediště. Bylo to úžasné. To už v dnešní době nelze zopakovat. Bylo by to příliš nákladné," dodal.
O poněkud zašlé slávě BROLNu, jejž v roce 1993 dokonce zrušili, mluví řada folkloristů. Obnovy se orchestr dočkal až v dubnu 2006, koncertuje ale v menší sestavě a do zahraničí vyjíždí jen ojediněle.
„Je to o penězích. Dříve byl orchestr velký, s dvěma cimbály a dvěma basami. Nyní se do BROLNu zvou podle potřeby hosté," vysvětlila Malhotská.
Folklorista Jaroslav Švach z Břeclavi v orchestru působil v osmdesátých letech minulého století. „Tehdy tam s rozhlasem spolupracoval i mužácký sbor z Tvrdonic, jako jediný z Podluží. Nyní je však BROLN úplně jiný organizmus," potvrdil Švach.
Nové talenty
Břeclavští folkloristé jmenovali i další osobnosti regionu, které v Brně spojily lidové písně.
„Jožka Severin z Tvrdonic jej spoluzakládal. Začal éru slavných rozhlasových nahrávek s lanžhotskou rodačkou Boženou Šebetovskou," připomněl Černý.
S jednou z nejpopulárnějších zpěvaček slováckých lidových písní z prvních desetiletí BROLNu má zážitek i velkopavlovická zpěvačka. „Paní Šebetovská byla pro mě nedosažitelným vzorem a srdeční záležitostí. Jako nováček v BROLNu jsem jednou s jeho další legendou, Dušanem Holým, zpívala písničku od paní Šebetovské. On mě vzal za ruku, uklidnil mě a podařilo se nám to na výbornou," rozplývala se Malhotská.
Historie BROLNu pamatuje primáše z různých moravských regionů. Včetně tvrdonického Jana Kružíka.
A mladá generace? Kromě Břeclavana Harvánka měli tu čest se současným brněnským orchestrem i dětští zpěváci Kamila Šošovičková z Lužic a Patrik Havlík ze Starého Poddvorova.