„Je to celorepubliková akce, ke které se velmi rádi přidáme,“ říká starosta Brumovic Antonín Košulič.

Za nápadem připojit se k Deníku a organizováním předvánočního setkání stojí společně s ním trojice brumovických žen. „Je přece hezké, že podporujeme české koledy. Dřív byl všude Děda Mráz, dnes Santa Claus. To tady ale přece nemá místo. Jsme v Česku,“ tvrdí například Marie Kopřivová, která za nápadem stojí.

V Brumovicích zní vánoční koledy v posledních deseti letech, kdy se u ozdobeného stromu schází asi padesátka dětí ze základní školy. Umí téměř každou z tradičních písní.

Bez koled si Brumovičtí poslední dny před vánočními svátky dokáží představit je stěží. Za deset let se z pravidelné akce stala vítaná tradice, která se udrží také do budoucna. „Atmosféra blížících se Vánoc už v obci sálá. Díky zpívání se lidé naladí. Navíc děti o pár dní později mají svoji akci, která se v Brumovicích drží ještě déle, a která se koná v Sokolovně. Program je různý. Někdy zase zpívají koledy, jindy pro diváky připraví divadelní vystoupení. Sokolovna vždy praská ve švech,” říká Michnová.

Kolik lidí se letos k dětem, rodičům, učitelkám a dalším zaměstnancům školy připojí, si organizátorky netroufají odhadnout. Spokojené budou, když se počet dotkne stovky. A nejlépe ji lehce převýší.