Téma soutěží koresponduje se zájmem o přírodu i historii. Ekologicko-přírodovědná tematika může provázet literární i výtvarná díla tvůrců všech věkových kategorií.

Do sedmého ročníku vstupuje literární soutěž Zelené pero Jaromíra Tomečka. Se svými pracemi se mohou přihlásit žáci a studenti ve čtyřech věkových kategoriích. Soutěžit mohou s vlastní povídkou, básní, fejetonem reportáží či jakýmkoliv jiným literární útvarem, ve kterém je ústředním motivem kraj Pálavských vrchů.

Krajinou Rudolfa Gajdoše, to je název výtvarné soutěže pro malé výtvarníky i zkušené malíře. Námětem už čtvrtého ročníku jsou krásy břeclavského regionu. Skvostná krajina pod Pálavou zaujme svou jedinečností jak místní obyvatele, tak četné návštěvníky a turisty. Malíři tak mohou zachytit ve svých dílech vzpomínky na krásnou vycházku rozpálenou a kvetoucí skalní stepí nebo stinným lužním lesem.

Přiblížit mohou zájemci svým pohledem malebné vesničky, vlnící se obilná pole, dlouhé řádky vinic na úpatích pálavských vrcholků. Je jedno, zda je zaujaly přírodní krásy nebo historické památky, malbou či kresbou by měli ztvárnit své pohledy, pocity i dojmy, které v nich vyvolaly kouty přírody, k nimž je vážou vzpomínky či citový vztah.

Nejlepší práce vystaví mikulovská galerie Efram.