Nezastupitelné místo na výstavě má dílo malíře Jiřího Anderleho, autora desítky grafických a obrazových cyklů. Často v nich vyjadřuje existenciální úzkost člověka. V poslední době se však Anderle od svých výstražných až tragických témat posouvá a blíží se k abstrakci.

Škála grafiků je ovšem podle Vojtka velká. „Začíná třeba u Jana Zrzavého, pokračuje přes Švabinského, Kulhánka až k místním autorům k Františku Hodonskému nebo Rudolfu Gajdošovi,“ vypočítal malíře.

Poslední jmenovaný působil od roku 1951 až do své smrti v Mikulově. Stal se malířem města i jižní Moravy. Na jeho obrazech nechybí třeba mikulovský zámek, Svatý Kopeček či staré domy a celkové pohledy na město a krajinu. Jeho oblíbeným námětem byly domy a sklepy s barokními štíty. Miloval také Pálavu. Jako umělec má výrazný podíl i na obnově a záchraně mikulovského zámku. Ukázka výtvarných děl pod názvem Česká grafika potrvá až do devátého dubna.

Už nyní se ale v Galerii 99 připravuje výstava nová. „Nejen břeclavští výtvarní umělci mohou nabídnout svá díla k vystavení,“ informovala Jitka Vojtková z břeclavské galerie.

Vojtkovi chtějí dát prostor především divákům. „Zajímavá břeclavská zákoutí či architektonické stavby si tak budou moci prohlédnout očima umělců,“ uvedla.

Tématická výstava Břeclav v obrazech bude v Galerii 99 k vidění od června.

VERONIKA SCHALLENBERGEROVÁ