„Chorvaté, kteří v tehdejším Frélichově bydleli, byli velmi zbožní lidé. Když se měli rozhodnout, jestli si v obci nechají zavést elektřinu, nebo jestli postaví nový, větší kostel, rozhodli se pro kostel,“ uvedl předseda Sdružení občanů chorvatské národnosti Jan Kopřiva.

Přestavbu kostela dostal na starosti významný brněnský architekt Miloslav Kopřiva. Ten ponechal z původní budovy pouze gotickou věž, ostatní části navrhl ve funkcionalistickém stylu. Práce skončily v roce 1931. Nedělní akce tak připomene i další významné výročí – tamní kostel svaté Kunhuty byl po přestavbě slavnostně vysvěcený právě před osmdesáti lety.

V kostele také chorvatský kulturní den začne, a to v deset hodin dopoledne mší svatou slouženou v chorvatském, českém a německém jazyce.

V odpoledním programu, který začne ve dvě hodiny, se návštěvníci mohou těšit na vystoupení českých i zahraničních folklorních souborů. Představí se mikulovská Pálava, Grbarčieta a Črip ze Slovenska a Hatsko kolo z Rakouska. Připravena bude rovněž ochutnávka tradičních pokrmů Moravských Chorvatů, divadelní představení, výtvarné dílny a také program pro děti.

Chorvaté přišli na Moravu v šestnáctém století. Ve třech jihomoravských obcích Jevišovka, Nový Přerov a Dobré Pole si udrželi svou identitu, jazyk a tradice až do roku 1948, kdy komunistický režim rozhodl o jejich vysídlení z pohraničí. Jednalo se o skupinu obyvatelstva čítající asi sedmnáct set osob.

V současné době žijí poslední pamětníci tradičního chorvatského života na Moravě. Chorvatské komunity dodnes existují také v okolních státech – v Rakousku, na Slovensku a v Maďarsku.

Nedělní akci v Jevišovce pořádá Sdružení občanů chorvatské národnosti. Vstup na ni je zdarma.