„Představení se rodilo velmi těžce a na začátku bylo málo těch, kteří by si byli jisti jeho úspěchem. Kromě zkušených herců zde herecké ostruhy získávala také celá řada mladých herců, pro které to byla první příležitost vystoupit na divadelní prkna. A z některých jsou dnes už velmi obsazovaní herci,“ zavzpomínal Jiří Merlíček.

Poslednímu uvedení Cikánského barona předcházel slavnostní křest nového cédéčka s hudbou z této inscenace. Hudební hru na motivy Straussovy operety odehráli boleradičtí divadelníci celkem čtyřicetkrát. Od premiéry, která se konala loni v dubnu, ji vidělo téměř šest tisíc diváků, což je v průměru skoro sto padesát na jedno představení. A to se rovná kapacitě boleradického divadla.

„Byl jsem na derniéře i na několika dalších představeních Cikánského barona. A s obrovskou radostí jsem sledoval, jak se hra vyvíjí k lepšímu. Vzhledem k tomu, jak často herci představení hráli a kde všude, byla to reklama nejen pro divadelní soubor, ale i pro městys,“ byl přesvědčený starosta Boleradic Jan Koráb s tím, že divadelníci získali za hru i několik ocenění.

Cikánského barona, kromě Boleradic, viděli diváci v dalších devíti místech, mimo jiné ve Vídni, Kyjově, Hustopečích, Hradci Králové, Vysokém, Sázavě u Prahy či Ústí nad Orlicí. Inscenace získala hlavní cenu v oblastní přehlídce v Boleradicích, festivalech Orlická Thálie či Voskovcova Sázava. Cikánskému baronovi tleskali diváci na Národní přehlídce ve Vysokém nad Jizerou a hra získala celou řadu individuálních cen za herecké a hudební výkony.

Cikánský baron se podle režiséra i postupně měnil. „Je to úplně jiné představení. Nejen proto, že naposled hrálo pět jiných herců než na premiéře, ale hlavně proto, že se to všichni konečně naučili tak, že si se svými rolemi výborně hrají. Vlastně teprve teď by se to mělo začít hrát naostro,“ usmál se režisér Jiří Merlíček, který nám ale nechtěl prozradit, jakou chystá další inscenaci. „Něco v plánu mám, ale zatím si to nechám pro sebe,“ nedal se zlomit.

„Cikánský baron byl rozhodně divácky úspěšnou hrou v posledních deseti letech. Připravujeme teď Maryšu od bratří Mrštíků, kterou jsme hráli naposledy asi před sedmadvaceti lety. Takže doufám, že i tato nová hra diváky zaujme, premiéra by měla být příští rok na jaře,“ byl sdílnější jednatel spolku Jiří Janda.

Na úspěchu Cikánského barona se kromě herců a režiséra Merlíčka významně podepsali také autor textu Milan Klapetek a autor hudební úpravy Martin Horák. Nezaměnitelný rukopis tomuto představení dala také cimbálová muzika Primáš. Jiří Merlíček si společně s Milanem Klapetkem zahráli i při posledním představení své úspěšné inscenace.

ZBYNĚK HÁDER
ELIŠKA WINDOVÁ