Tři miliony. To je částka, kterou pořadatelé prodělali na mezinárodním festivalu Creamfields. Kvůli bouřce nemohly na břeclavském letišti vystoupit hlavní hvězdy programu. Své honoráře vrátit ale nechtějí.

„Čeští dýdžejové, kteří nevystoupili, se honorářů zřekli, když viděli tu bouřku. Umělci ze zahraničí honoráře vracet nebudou. Všem jsme museli zaplatit předem,“ řekl hlavní pořadatel festivalu Pavel Tesař. Přes Břeclav se v sobotu večer přehnala dešťová smršť, která smetla části pódií a poškodila drahou zvukovou aparaturu.

„Hmotné škody jsou zanedbatelné. Najednou bylo všude strašné množství vody. Kdyby se hrálo dál, hrozily by úrazy elektrickým proudem,“ přiblížil úskalí sobotního počasí Tesař.

Největším lákadlem Creamfields bylo vystoupení britských dýdžejů Sashy a Digweeda. Ti odmítli všechny české hotely a pořadatelé je museli ubytovat ve Vídni.

Za dvě hodiny hraní si účtují asi čtyři sta tisíc korun. Jejich vystoupení mělo trvat hodiny čtyři. „Všechno jsme zaplatili, přestože do Břeclavi vůbec nedorazili. Jenom tryskáč z Holandska a limuzínu jsme stihli odvolat a ušetřit,“ posteskl si organizátor. V jednu hodinu měla z Rotterdamu do Brna dorazit tryskáčem třetí hvězda večera Ferry Corsten. Do Břeclavi ho mělo přivézt luxusní auto.

Celkem se na břeclavské letiště vypravilo sedm tisíc návštěvníků. Z toho vstupné zaplatily jen čtyři tisíce dvě stě lidí. „Zbytek byli vítězové soutěží o lístky, média nebo V.I.P. hosté. Aby akce nebyla ztrátová, potřebovali jsme šest a půl tisíce platících,“ vysvětlil Tesař. Podle něj je za nízkou návštěvností špatné počasí. Tmavé mraky a zvedající se vítr mohl spoustu lidí od festivalu odradit.

Proti počasí se ale v takových případech bojuje jen těžko. Potvrdil to i pořadatel Rocku pod zámkem, na který nedávno přišlo třináct tisíc návštěvníků. „Kdyby taková smršť přišla pod zámek, nedalo by se dělat nic. Pořadatelé Creamfields měli vše zabezpečeno dobře. Po bouřce jsem se byl na letišti podívat. Je to příroda a s tou se nedá nic dělat,“ uvedl Petr Brantalík.

Někteří návštěvníci festivalu taneční hudby byli nespokojení a rádi by dostali zpět alespoň část vstupného. To stálo více než tisíc korun. „Jsem hodně naštvaný ještě teď. Na večerní program Creamfields jsem se těšil celý měsíc. Takhle jsem viděl vystoupení jenom od tří do devíti hodin. Je to pro mne nenaplněný večer,“ popsal své pocity Lukáš Ivánek z Hodonína.

Pořadatel Pavel Tesař se částečné náhrady vstupného brání. „My jsme přece nic nezavinili. Pro festival jsme udělali maximum. Nikde na světě se v podobných případech vstupné nevrací. Snad bychom ale mohli zklamaným účastníkům nabídnout volné vstupenky na příští festival,“ uznal Tesař.
Jestli bude příští ročník Creamfields zase v Břeclavi, zatím neví. Stále si myslí, že poloha na rozhraní tří států je ideální. Zda by zelenou dalšímu festivalu dal břeclavský aeroklub, je také nejasné. „Na takové úvahy je ještě brzy,“ řekl předseda aeroklubu Roman Mrázik.

close zoom_in