Cílem je kromě pobavení návštěvníků také obohatit kulturní život v každé z osmnácti obcí, které se už tradiční akce, jejímž hostem je i město Břeclav, zúčastní.

„Jde o první společnou prezentaci obou regionů v tomto duchu. Záleží nám na tom, abychom Den lidových řemesel vyčistili od pouťového prodeje, který se nám tam bohužel za posledních pár let usídlil,“ vysvětlila důvody obměny bohatého programu Dne lidových řemesel jedna z pořadatelek Regina Lanová.

Ta současně také nalákala návštěvníky, na co se mohou první květnový den v Moravské Nové Vsi těšit. „Kromě tradičních řemesel v historických stáncích představí obce také svoje místní speciality. Od přesňáků, belešů až po šumajstr nebo boží milosti. My Neoveští budeme dělat fazulnicu, Ladenští zase pochutiny z mrkve. Gurmáni se mají na co těšit. Proto by měli přijít s prázdnými žaludky,“ nabádala Lanová s tím, že si lidé budou moci leccos z řemesel i sami vyzkoušet. Připomněla také, že opět přijedou i šikovní řemeslníci ze slovenské Senice.

Folklor, ale i trofeje

Každá z osmnácti obcí navíc dostane prostor také na jevišti v celodenním folklorním programu, který by měl trvat od desíti hodin dopoledne až do šesti v podvečer. „Představí se dětské folklorní soubory, mužské a ženské sbory, taneční soubory, cimbálky, country a folk,“ vypočítala pořadatelka. Zahrají a zapívají například cimbálová muzika Jatelinka, Jatelinečka Kostičánek, Žižkovjánek nebo pěvecké sbory z Moravské Nové Vsi, Ladné, Lanžhota či Tvrdonic.

„Den lidových řemesel jsme se tentokrát snažili pojmout i tak, abychom dali přednost neoveským spolkům. Naši myslivci budou mít ve dvorku zeleného domku výstavu mysliveckých trofejí. Školáci se zapojí s ukázkou terarijních, a dokonce i domácích zvířat. Výstavu budou mít také modeláři. Program pro děti si zase připravil Rodinný klub Brouček. Chybět nebudou ani výtečná vína našich vinařů. Ti nabídnou opět to nejlepší, co ve svých sklepech mají,“ vyjmenovala Lanová.

Večerní hudební program podle jejích slov zahájí Cimbálový orchestr z Podluží. „Později zahraje folklorní soubor Rozsutec ze Žiliny. Představí se také legendární zpěvák Vladimír Mišík a Etc. Součástí jeho vystoupení bude rovněž kapela November 2nd, jejíž hvězda rychle stoupá vzhůru. Na závěr pak zahrají pro ty, kterým se po celém dni nebude chtít jít spát, oblíbení The Teachers,“ přiblížila Lanová večerní nabídku, která slibuje zábavu až do dvaadvacáté hodiny.