Výsledky její snahy budou mimo jiné k vidění na výstavě, která začíná ve čtvrtek v hustopečském muzeu v domě U Synků. Vernisáž začíná v pět hodin odpoledne.

Výstava Pod povrchem ornamentu vychází z dlouhodobé spolupráce muzea s Kristýnou Petříčkovou. „Ta vede ateliér Design oděvu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně,“ zmínila vedoucí Městského muzea a galerie Soňa Nezhodová.

Na výstavě se kromě vyučující představí i několik jejích studentů. „Budou představovat oděvní i šperkařskou tvorbu. Poprvé se zde představí právě i Adéla Malendová, která ukáže svůj koncept luže. Výstava bude vrcholem naší národopisné činnosti, protože každoročně pořádáme seminář zaměřený na rekonstrukci kroje a možnosti její aplikace v praxi,“ doplnila Nezhodová.

O ornamentu musíme podle Malendové přemýšlet a rozumět mu. „Když se zajímáme o naši tradiční kulturu, poznáváme její bohatství, často nás překvapí, kolik se toho vlastně pod povrchem ornamentu skrývá. Dnes je mnohem důležitější než kdykoliv dříve zaznamenávat informace, které ještě generaci před námi připadaly samozřejmé,“ podotkla studentka.

Vystavovat spolu s ní budou dále Kristýna Petříčková, Klaudie Ančincová, Vivien Babicová, Anežka Berecková, Jan Černý, Marie Nováková, Gabriela Petrová, Sabina Psotková a jako poslední Veronika Valušková.

Zájemci se mohou na jejich tvorbu přijít podívat až do prvního dubna. Otevírací doba hustopečského muzea je vždy od pondělí do pátku od devíti hodin ráno do půl páté odpoledne a také v neděli od dvou do pěti odpoledne.