Díla z mikulovské sbírky už se představila v Českých centrech v New Yorku a Vídni. Organizátoři doufají, že se jim podaří práce umělců prezentovat v dalších místech světa. „Věřím, že tato výstava je začátek nové spolupráce s organizátory mikulovské dílny,“ uvedl generální ředitel Českých center Jaroslav Kantůrek.

Kurátory výstavy, kteří díla vybírali z dvou set třiceti prací různých žánrů od jedenasedmdesáti autorů, se stali dva z účastníků loňského sympózia - Milan Houser a Petr Zubek. „Dílna v Mikulově pro mě byla jedním z nejpříjemnějších pracovních pobytů,“ podotkl Zubek.

Představil se také kurátor pro následující ročník sympozia Jiří David, jehož úkolem bude vybrat čtyři účastníky dílny. „Rád bych mezi ně zařadil také někoho z mikulovských umělců,“ prozradil David. Zbývající dva výtvarníky vybere odborná rada.

Malíř Libor Lípa nastínil úmysly pořadatelů do budoucna. „Během dvou až tří let bychom chtěli na zámku v Mikulově vytvořit expozici Mikulovského výtvarného sympozia, která by se mohla stát muzeem současného umění,“ řekl.

Organizátoři dílny představí na jaře katalog také v Mikulově.

KRISTÝNA MICHNOVÁ