„K muzice mě vedli rodiče a ještě i jejich rodiče. Obor s touto tématikou jsem také studoval. Řekl bych, že pocházím z hudební rodiny," směje se Jan Kosík. Má proč - ve Velkých Pavlovicích diriguje mužáky v Presúzním sboru a i další zpěváky v chrámovém chóru Laudamus. V Lanžhotě pravidelně nacvičuje s dětmi. „V presúzním sboru jsou jen chlapi. Většinou hrajeme lidovky, kromě pár písní se speciálními úpravami," popisuje dirigent.

Kosík se svými mužskými svěřenci hraje převážně na folklorních zábavách. Dětský zpěv prezentuje na školních besídkách a podobných akcích. S Laudamem vystupuje hlavně ve velkopavlovickém kostele. „Jde o smíšený chrámový sbor. Zpívají v něm muži i ženy různých věkových kategorií," tvrdí. Třicet členů se soustředí na nácvik náboženských písní.

Nedávno ještě trénovali čtyřdílnou symfonii Moravia. Skladbu Jana Šimíčka předvedli začátkem září v Beskydském divadle v Novém Jičíně. Po půl roce zkoušek. Za hudebního doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava.

„Původně nás oslovili lidé z pěveckého sdružení Ondráš z Nového Jičína. Dřív jsem tam udělal koncert a oni si na mě vzpomněli, když sháněli někoho, kdo by s nimi spolupracoval na připravovaném koncertu," říká hrdě sbormistr.

Pro maloměstský sbor toto vystoupení znamenalo obrovský úspěch. Podle sbormistra Kosíka Laudamus nacvičoval šest měsíců, zatímco Ondráš měl na přípravu stejného vystoupení celý rok. „A zvládli jsme to na srovnatelné úrovni," připomíná.

Za výjimečným výsledkem se skrývá patnáct let dřiny. „Dirigenta jsem začal dělat v Mikulčicích na Hodonínsku. Místní sbormistr toho nechal a já měl pocit, že je třeba tady hudbu obnovit. Celé to zafungovalo a po čase jsem přestoupil do Velkých Pavlovic," vzpomíná Kosík. Místa se drží dodnes.

Jeho hudební obzory jsou mnohostranné. Jako dirigent tří odlišných pěveckých uskupení musí být schopný sestavit různé typy koncertů. Jak sám říká, každý sbor si jde svou vlastní cestou.

„Nejvíc mě na tom baví to, že děláme lidem radost. Vždycky mě dokáže vnitřně naplnit ten krásný pocit po dobře provedeném koncertu. Je krásné šířit krásu dál," svěřuje se Kosík.

ADÉLA JELÍNKOVÁ