O víkendu zrekonstruovaná sakrální stavba s kavárnou na nádvoří přivítá brněnský soubor Aldente a jeho premiéru nové pohádky Honzík, Klárka a kouzelná skříňka.

Soubor Aldente tvoří mladí divadelníci a tanečníci, kteří pohybovými prvky doplňují každou inscenaci. K pohybu a herectví Aldente pravidelně připojuje i zpěv a hudbu. Pro každou složku pak hledá vyrovnanou roli.

Soubor z Brna se zaměřuje na úpravu konkrétních námětů do konkrétního prostředí. Své kusy tak už hrál na Špilberku, pod Petrovem nebo na dětském hřišti. Dramaturgicky se divadelníci opírají o vlastní náměty a básnické texty klasiků.

V pátek měl Mikulov zažít osobitou úpravu známého Nezvalova textu Manon Lescaut. Pro nemoc hlavního představitele však musel Konvent lákadlo na programu zrušit. Kvůli zájmu lidí o inscenaci Manon herci uvedou v náhradním termínu.

O sobotní premiéru pohádky Honzík, Klárka a kouzelná skříňka diváci nepřijdou. Nádvoří mikulovské galerie, jež leží vedle Ditrichštějnské hrobky, divadelní dobrodružství uvede ve čtyři odpoledne. Vstupné bude symbolická padesátikoruna.

První uvedení hry slibuje dětem dobrodružnou výpravu do babiččiny skříňky. Hlavními hrdiny budou Honzík a Klárka, kteří jsou známí také z hry Noc ve škole. V té dobrodružství zažívali s diváky přímo v jedné brněnské škole.

V Konventu dvojice tajemství kouzelné skříňky prozkoumá s diváky. Pokoj promění v moře, vyčarují draka nebo přivolají vítr. To vše v režii Jitky Vrbkové, která pohádku na divadle režíruje a sami v ní i hraje. Ještě spolu s Vojtěchem Novotným a Tomášem Králem.

Premiéru by měl zájemce stihnout včas. O hrané pohádky je totiž v Mikulově zájem. A nádvoří pojme asi padesát diváků.

Honzík, Klárka a kouzelná skříňka potěší hlavně děti a jejich rodiče. Uniknout do nedostižné dětské fantazie může v Konventu však i běžný „dospělák". Pod širým nebem a s nevinnou zábavou si tam totiž odpočine víc než na nejdražší dovolené na světě.

PETR VLASÁK