„Přes zimu a jaro jsme uspořádali v Hlohovci šestero Listování včetně návštěv světově známých spisovatelů. A máme radost, že si tu i scénické čtení našlo svého diváka. Celý rok jsme také pracovali na přípravě letošní prázdninové sezony. Máme tři premiéry a hrát se bude takřka celé dva měsíce," pozvala na nabitý program prezidentka Dvorního divadla v Hlohovci Petra Černínová.

Jejich cílem je pobavit jak diváky z regionu, tak turisty. I proto se domluvili na rozšíření svého divadelního působení do lednického zámku. Tam se budou střídat z loňska známé Enigmatické variace s komedií o přátelství Kumšt. V té se zaskví i herec Lukáš Hejlík.

„Lukáš Hejlík a Zdeněk Černín spolupracují už několik let. I proto se navzdory jeho pracovní vytíženosti podařilo vyjednat, že bude na Břeclavsku hrát prvních čtrnáct dní v červenci i srpnu. Kromě něj se mohou diváci těšit i na Patrika Bořeckého či Simonu Pekovou. Ta je známá z televizního seriálu Helena nebo filmového Dědictví s Bolkem Polívkou," lákala Černínová.

V Hlohovci najdou diváci komorní scénu na adrese Chalupky 110. V Lednici se bude běžně hrát pod širým nebem, a to přímo na terase tamního zámku. V případě deště se představení přesune do Rytířského sálu.

„Manžel se kromě herectví a režie věnuje i návrhům scény, takže si už dokáže představit, kde by jaká hra mohla vyniknout. Pracovat s prostředím jako s kulisami je ale i praktické a úsporné, co se týče nákladů," usmívala se.

Příští pátek zahájí víkend plný premiér právě komedie Kumšt na lednickém zámku. Den na to dojde na hlohoveckém dvoře na světovou premiéru sociální grotesky Vítězslava Kudláče Kykyryký. V neděli zase poprvé sehrají niterný pohled do divadelního zákulisí s názvem Když umírá herec.

„Dramaturgii si stále držíme nepodbízivě. Pokud bude stejně jako loni chodit kolem padesáti až osmdesáti lidí na představení, bude to ideální. Ona intimita komorního zážitku je pro nás totiž důležitá," zdůraznila Černínová.

Se zájmem si na některé z představení zajde i jednatel Divadelního spolku bratří Mrštíků v Boleradicích Jiří Janda. Přestože boleradické divadlo sází spíše na tradiční dramatiku jako je Gogolův Revizor či Maryša od bratří Mrštíků, zajímá je i práce jejich kolegů.

„O hlohovecké komorní scéně už vím, ale letošní program jsem ještě neviděl. Rádi se ale přijedeme i s dalšími herci podívat. Divadlem žijeme, takže nás zajímá, co se děje nového," vzkázal Janda.

Souhlasil i s tím, že si divadelní nabídky vzájemně nekonkurují. Zatímco v Boleradicích má divadlo letní prázdniny, pro Dvorní divadlo právě největší pracovní vypětí začíná. Jak ale Janda ujistil, nenudí se ani oni. Kromě letních představení zkouší na podzimní sezonu.

Rezervace a termíny představení Dvorního divadla zájemci naleznou na internetové adese www.dvornidivadlo.cz. „Vstupenky budou na prodej i v kiosku u vstupu do lednického zámeckého areálu," doplnila Černínová.