Hra nazvaná Mrzák Inishmaanský od Martina McDonagha pojednává o tom, co se stane, když do odlehlého monotónního regionu přijedou mezi farmáře lidé z Ameriky, a že cokoliv zlého uděláte, může se obrátit proti vám.

„Režie se ujala opět Jana Vrzalíková. Snad už standardním problémem, se kterým se Břetislav potýká, je obsazení herců. Pokud se nám dříve obtížně hledali do určitých rolí chlapi, tentokrát padl Černý Petr na roli drsné Heleny. Během pouhého půl roku se v této roli vystřídaly čtyři holky, postupně nám totiž tři z nich otěhotněly. Ta čtvrtá se naštěstí vrátila z mateřské dovolené,“ prozrazuje začarovaný kruh Jana Hamšíková z divadelního souboru Břetislav.

Jak dodala, tuto hru si soubor vybral také kvůli zajímavému scénáři, který jistě řadu diváků potěší a překvapí.

Úspěšné hry

„Chtěli jsme i trochu navázat na předchozí hru, kterou jsme představili, a to Muže sedmi sester. Ale to byla vyloženě bláznivá komedie, kdežto nová hra je mnohem vážnější,“ popisuje Hamšíková s tím, že premiéra se koná už v sobotu o půl osmé večer v břeclavském Dělnickém domě.

I kvůli větší náročnosti hry se ochotníci museli scházet na nacvičování mnohem déle. „Začali jsem zkoušet na konci léta. Bylo to pro nás zase trochu něco jiného. Každá hra má svá úskalí. Muž sedmi sester byl náročnější na akce a pohybovou stránku, kdežto teď je mnohem více textu. Navíc je to hra, nad níž musí člověk i přemýšlet, takže je to určitě i pro trochu náročnějšího diváka,“ zamýšlí se Hamšíková, která během zkoušení také otěhotněla. Proto i s úsměvem vybízí všechny ženy, že pokud nemohou otěhotnět, rádi jim dají roli Heleny.

Na premiéru se už členové souboru podle jejích slov velmi těší. „Už se těšíme, aby to bylo za námi. Roste nám šíleně nervozita, takže pak to snad bude lepší,“ dodává.

Reprízu mohou zájemci zhlédnout v sobotu sedmého května ve stejný čas a na stejném místě. Další opakování pak přijde nejspíše až na podzim. „Máme v jednání i nějaký festival, ale i kvůli letním prázdninám se pak diváci dočkají spíše na podzim,“ navnazuje na další reprízy členka souboru.