Ondřej Sekora se narodil v roce 1899 v Králově Poli u Brna a kreslení patřilo už od jeho dětství k oblíbeným činnostem. Těch však bylo hned několik. Věnoval se i hudbě, rád sbíral motýly a brouky a sportoval (Sekora je považován za zakladatele československého rugby, k němuž vytvořil českou terminologii či ilustrovaná pravidla – pozn. autora).

Tour de France

Na jeho maturitu na vyškovském gymnáziu došlo až po první světové válce. Studia práv v Brně po neúspěšné státní zkoušce ale zanechal a pracoval na zdokonalení výtvarného talentu. Mezi jeho vzory patřil například Mikoláš Aleš či Pieter Brueghel.

Výtvarný talent zužitkoval Sekora i v brněnské redakci Lidových novin, kde se kromě kreslení věnoval sportovní rubrice. Díky ní psal a kreslil i reportáže ze slavné Tour de France.

Pracovní tábory

S redakcí se v roce 1927 přestěhoval do Prahy, kde vedl dětskou rubriku do roku 1941, kdy musel pro židovský původ své manželky noviny opustit. Poté byl vězněn v polských a německých pracovních táborech. Ani tam však kreslit nepřestával, se slavným spoluvězněm Oldřichem Novým dokonce hrál pro děti maňáskové divadlo.

Ferda Mravenec se poprvé objevil na stránkách Lidových novin v roce 1933, Brouk Pytlík o dva roky později.

Po druhé světové válce se Sekora nadále věnoval kresbám pro děti, odhodlaně už do nich však zapojoval i komunistickou propagandu (O zlém brouku bramborouku; Ferda Mravenec pracuje pro pětiletku ad. – pozn. autora).

Po válce byl Sekora také u zrodu Státního nakladatelství dětské knihy, budoucího Albatrosu, podílel se na počátcích televizního vysílání pro děti, psal a kreslil do časopisů Ohníček, Mateřídouška, Pionýr či Host do domu. V roce 1967 již jako zasloužilý umělec umírá v Praze.

V Ekocentru Trkmanka budou vystavené nejen oblíbené výtvarné a literární postavičky Ondřeje Sekory, ale i jejich skutečné předobrazy, které se v přírodě vyskytují.

Slavnostní zahájení výstavy, která vznikla ve spolupráci s Muzeem hry v Jičíně, začne v pátek v pěti hodin odpoledne. Za výtěžek z dvacetikorunového vstupného se nakoupí terárium, děti však mají výstavu zdarma. Otevřeno je vždy od pondělí do pátku od osmi do osmnácti hodin a v neděli od třinácti do sedmnácti hodin.